top of page
mraky.JPG

POHODOVÁ DOVOLENÁ - CESTOVÁNÍ BEZ POTÍŽÍ
RADY, TIPY, NÁPADY I DOPORUČENÍ

Výlety, akce a atrakce / Letenky / Peníze a platební karty / Ubytování v zahraničí  / Chování / Jídlo na dovolené


Cestujete a rádi objevujete nová místa? Relaxujete u vln oceánu nebo poznáváte starobylé památky? Máme pro vás tipy, které vám mohou ušetřit čas, energii i peníze. Na mnoha světových i domácích webech a sociálních sítích naleznete více jak hodně reklam a článků, které vám radí nebo doporučují, co máte na cestách dělat a kam se podívat. To je vše pěkné, ale často se pak stávají chyby a lidé jsou ze slibovaných zážitků zklamáni, spíše proto se budeme snažit poradit především, co nedělat a na co si dát pozor.

Výlety, akce a atrakce
Nesnažte si vše rezervovat dopředu jestliže máte zajištěné ubytování a dopravu. Stačí mít zabaleno a můžete vyrazit. Výlety nebo akce a atrakce v místě vašeho pobytu si zajistěte až tam. Mnohdy to bude levnější a vyberete si lépe, protože už jste v atmosféře dané destinace. Důležité je, že jak texty tak fotografie na prospektech a na internetu vám mohou připadat krásné, lákavé a vzrušující, ale skutečnost může být pak jiná. Rovněž je třeba vnímat fakt, že každý propagační nástroj je okleštěn smluvně sjednanými partnery. Tudíž jestliže budou v místě čtyři zábavné parky, tak vy budete znát a případně si předplatíte pouze jeden. Možná bude největší a bude tam nejvíce atrakcí, ale na místě zjistíte, že to bylo spíše peklo než zábava a v místě pak najdete park menší, kde si to pořádně užijete za poloviční cenu.

atrakce

Ne vždy však platí uvedené. Některé zážitky si musíte rezervovat předem, protože je vše plné a během pobytu může být kapacita tak vytížená, že se na vás nedostane. Krásný příklad je vstup na nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa (828 m) v Dubai, interaktivní setkání s delfíny atd. Pak také můžete zažít zvláštnosti, kdy si nic předem rezervovat nemůžete a v místě si koupíte vstupenky na volný termín a budete muset čekat. Příkladem je návštěva Twin Tower v Kuala Lumpur. Také se rozhodně nebojte udělat si vlastní výlet. Od každé cestovní kanceláře dostanete seznam výletů v dané lokalitě s příslušným ceníkem. Ať už se připravíte doma nebo vše zjistíte až na místě, výlet mimo nabídku CK rozhodně můžeme doporučit. Sice se ochudíte o průvodce, ale zažijete příjemný pocit cestovatele i objevitele a navíc si odnesete ze své expedice mnoho zážitků a fotografií bez toho, abyste byli jako "ovce" se skupinou turistů. 

Letenky
Jestliže váš výlet nebo dovolenou neorganizuje cestovní kancelář a chystáte se na výpravu tzv. na vlastní pěst, jedna z prvních věcí, co budete řešit jsou letenky. Doporučení od přátel a známých, kde si máte letenku koupit nemusí být vždy 100% i přesto, že to bylo myšleno dobře. Je opravdu moudré dát si trochu "práce" a při vyhledávání letenky prověřit více možností a jestliže to neznáte určitě doporučujeme vyhledat si svůj let na Google.com/flights/.
Pokud vás nějak neomezuje termín určitě se podívejte na váš let na dny před a po vámi stanoveném datu odletu. Stává se pravidelně, že letenku, kterou chcete na zítra je na pozítří třeba o několik tisíc levnější. Ono jde totiž o to, že především nízko-nákladové aerolinky dělají akce stejně jako např. supermarkety a když mají třeba ze 70% naplněnou kapacitu na daný termín, tak zbytek letenek zlevní někdy i zcela zásadně, aby měli let plně obsazený. Někdy jsou to zase klasické propagační akce, které se snaží prosadit leteckou společnost v rámci konkurence nebo uvést novou značku na trh. Na to si však dávejte pozor, protože to, že jste s danou společností loni letěli za bezkonkurenční cenu, to už letos může být zcela zásadně jinak. Prostě strávit čas vyhledáváním a ověřováním letenek se vyplatí.

letenky

Poslední, ale velice důležité doporučení ohledně letenek. NIKDY si nekupujte letenky na delší destinaci s přestupem u dvou různých společností, což dělá klasicky český internetový vyhledávač letenek KIWI, který spojuje dvě nejlevnější trasy, a tím to v součtu vypadá cenově lákavě, ale plyne z toho plno problémů. Když se první let zpozdí nebo zruší, automaticky padá návaznost a váš cestovatelský cíl to zásadně naruší nebo i zlikviduje. Je úplně běžné, že lidi zůstávají na letišti přes noc a musí si koupit nové letenky, které jim samozřejmě nikdo neproplatí.

Peníze
Nikdy neměňte peníze na letištích, protože kurz měny je výrazně dražší než ve městě. Pokud si chcete směnit peníze, vždy je lepší jít do banky. Jinak můžeme doporučit používat především důvěryhodné bankomaty (bankomat u banky) - lepší kurz nedostanete. Z bankomatů vybírejte vždy pouze v lokální měně. Vyberete si příslušný obnos v měně, kterou potřebujete a věřte, když se pak doma podíváte na účet kolik se vám strhlo za směnu z bankomatu a vzpomenete si kolik vás to stálo např. v nějaké směnárně můžete pocítit velký údiv. Také si dejte pozor na to, abyste měli raději vždy příslušný obnos v místní měně. Za USD nebo EUR si samozřejmě na baru např. v Egyptě limonádu dáte, ale cena bude "přísná".

Platební karty

České banky mají trochu problém. Především pokud jde o všemožné poplatky
spojené s používáním karty na cestách. Banky se snaží zatížit výběry i platby více či méně skrytými poplatky. Ať se nám to líbí nebo nelíbí žijeme v globálním světě a díky tomu můžeme volit z toho nejlepšího, co na něm je. Ani v bankovních službách se proto nemusíte omezovat pouze na Českou republiku. Není problém získat účet v německé bance, aniž byste opustili váš domov, není problém získat kartu určenou pro platby a výběry zcela zdarma a s těmi nejlepšími možnými i kurzovými přepočty.

peníze