top of page
mraky.JPG

POHODOVÁ DOVOLENÁ - CESTOVÁNÍ BEZ POTÍŽÍ
RADY, TIPY, NÁPADY I DOPORUČENÍ

Výlety, akce a atrakce / Letenky / Peníze a platební karty / Ubytování v zahraničí  / Chování / Jídlo na dovolené


Cestujete a rádi objevujete nová místa? Relaxujete u vln oceánu nebo poznáváte starobylé památky? Máme pro vás tipy, které vám mohou ušetřit čas, energii i peníze. Na mnoha světových i domácích webech a sociálních sítích naleznete více jak hodně reklam a článků, které vám radí nebo doporučují, co máte na cestách dělat a kam se podívat. To je vše pěkné, ale často se pak stávají chyby a lidé jsou ze slibovaných zážitků zklamáni, spíše proto se budeme snažit poradit především, co nedělat a na co si dát pozor.

Výlety, akce a atrakce
Nesnažte si vše rezervovat dopředu jestliže máte zajištěné ubytování a dopravu. Stačí mít zabaleno a můžete vyrazit. Výlety nebo akce a atrakce v místě vašeho pobytu si zajistěte až tam. Mnohdy to bude levnější a vyberete si lépe, protože už jste v atmosféře dané destinace. Důležité je, že jak texty tak fotografie na prospektech a na internetu vám mohou připadat krásné, lákavé a vzrušující, ale skutečnost může být pak jiná. Rovněž je třeba vnímat fakt, že každý propagační nástroj je okleštěn smluvně sjednanými partnery. Tudíž jestliže budou v místě čtyři zábavné parky, tak vy budete znát a případně si předplatíte pouze jeden. Možná bude největší a bude tam nejvíce atrakcí, ale na místě zjistíte, že to bylo spíše peklo než zábava a v místě pak najdete park menší, kde si to pořádně užijete za poloviční cenu.

atrakce

Ne vždy však platí uvedené. Některé zážitky si musíte rezervovat předem, protože je vše plné a během pobytu může být kapacita tak vytížená, že se na vás nedostane. Krásný příklad je vstup na nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa (828 m) v Dubai, interaktivní setkání s delfíny atd. Pak také můžete zažít zvláštnosti, kdy si nic předem rezervovat nemůžete a v místě si koupíte vstupenky na volný termín a budete muset čekat. Příkladem je návštěva Twin Tower v Kuala Lumpur. Také se rozhodně nebojte udělat si vlastní výlet. Od každé cestovní kanceláře dostanete seznam výletů v dané lokalitě s příslušným ceníkem. Ať už se připravíte doma nebo vše zjistíte až na místě, výlet mimo nabídku CK rozhodně můžeme doporučit. Sice se ochudíte o průvodce, ale zažijete příjemný pocit cestovatele i objevitele a navíc si odnesete ze své expedice mnoho zážitků a fotografií bez toho, abyste byli jako "ovce" se skupinou turistů. 

Letenky
Jestliže váš výlet nebo dovolenou neorganizuje cestovní kancelář a chystáte se na výpravu tzv. na vlastní pěst, jedna z prvních věcí, co budete řešit jsou letenky. Doporučení od přátel a známých, kde si máte letenku koupit nemusí být vždy 100% i přesto, že to bylo myšleno dobře. Je opravdu moudré dát si trochu "práce" a při vyhledávání letenky prověřit více možností a jestliže to neznáte určitě doporučujeme vyhledat si svůj let na Google.com/flights/.
Pokud vás nějak neomezuje termín určitě se podívejte na váš let na dny před a po vámi stanoveném datu odletu. Stává se pravidelně, že letenku, kterou chcete na zítra je na pozítří třeba o několik tisíc levnější. Ono jde totiž o to, že především nízko-nákladové aerolinky dělají akce stejně jako např. supermarkety a když mají třeba ze 70% naplněnou kapacitu na daný termín, tak zbytek letenek zlevní někdy i zcela zásadně, aby měli let plně obsazený. Někdy jsou to zase klasické propagační akce, které se snaží prosadit leteckou společnost v rámci konkurence nebo uvést novou značku na trh. Na to si však dávejte pozor, protože to, že jste s danou společností loni letěli za bezkonkurenční cenu, to už letos může být zcela zásadně jinak. Prostě strávit čas vyhledáváním a ověřováním letenek se vyplatí.

letenky

Poslední, ale velice důležité doporučení ohledně letenek. NIKDY si nekupujte letenky na delší destinaci s přestupem u dvou různých společností, což dělá klasicky český internetový vyhledávač letenek KIWI, který spojuje dvě nejlevnější trasy, a tím to v součtu vypadá cenově lákavě, ale plyne z toho plno problémů. Když se první let zpozdí nebo zruší, automaticky padá návaznost a váš cestovatelský cíl to zásadně naruší nebo i zlikviduje. Je úplně běžné, že lidi zůstávají na letišti přes noc a musí si koupit nové letenky, které jim samozřejmě nikdo neproplatí.