top of page
mraky.JPG

POHODOVÁ DOVOLENÁ - CESTOVÁNÍ BEZ POTÍŽÍ
RADY, TIPY, NÁPADY I DOPORUČENÍ

Výlety, akce a atrakce / Letenky / Peníze a platební karty / Ubytování v zahraničí  / Chování / Jídlo na dovolené


Cestujete a rádi objevujete nová místa? Relaxujete u vln oceánu nebo poznáváte starobylé památky? Máme pro vás tipy, které vám mohou ušetřit čas, energii i peníze. Na mnoha světových i domácích webech a sociálních sítích naleznete více jak hodně reklam a článků, které vám radí nebo doporučují, co máte na cestách dělat a kam se podívat. To je vše pěkné, ale často se pak stávají chyby a lidé jsou ze slibovaných zážitků zklamáni, spíše proto se budeme snažit poradit především, co nedělat a na co si dát pozor.

Výlety, akce a atrakce
Nesnažte si vše rezervovat dopředu jestliže máte zajištěné ubytování a dopravu. Stačí mít zabaleno a můžete vyrazit. Výlety nebo akce a atrakce v místě vašeho pobytu si zajistěte až tam. Mnohdy to bude levnější a vyberete si lépe, protože už jste v atmosféře dané destinace. Důležité je, že jak texty tak fotografie na prospektech a na internetu vám mohou připadat krásné, lákavé a vzrušující, ale skutečnost může být pak jiná. Rovněž je třeba vnímat fakt, že každý propagační nástroj je okleštěn smluvně sjednanými partnery. Tudíž jestliže budou v místě čtyři zábavné parky, tak vy budete znát a případně si předplatíte pouze jeden. Možná bude největší a bude tam nejvíce atrakcí, ale na místě zjistíte, že to bylo spíše peklo než zábava a v místě pak najdete park menší, kde si to pořádně užijete za poloviční cenu.

atrakce

Ne vždy však platí uvedené. Některé zážitky si musíte rezervovat předem, protože je vše plné a během pobytu může být kapacita tak vytížená, že se na vás nedostane. Krásný příklad je vstup na nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa (828 m) v Dubai, interaktivní setkání s delfíny atd. Pak také můžete zažít zvláštnosti, kdy si nic předem rezervovat nemůžete a v místě si koupíte vstupenky na volný termín a budete muset čekat. Příkladem je návštěva Twin Tower v Kuala Lumpur. Také se rozhodně nebojte udělat si vlastní výlet. Od každé cestovní kanceláře dostanete seznam výletů v dané lokalitě s příslušným ceníkem. Ať už se připravíte doma nebo vše zjistíte až na místě, výlet mimo nabídku CK rozhodně můžeme doporučit. Sice se ochudíte o průvodce, ale zažijete příjemný pocit cestovatele i objevitele a navíc si odnesete ze své expedice mnoho zážitků a fotografií bez toho, abyste byli jako "ovce" se skupinou turistů. 

Letenky
Jestliže váš výlet nebo dovolenou neorganizuje cestovní kancelář a chystáte se na výpravu tzv. na vlastní pěst, jedna z prvních věcí, co budete řešit jsou letenky. Doporučení od přátel a známých, kde si máte letenku koupit nemusí být vždy 100% i přesto, že to bylo myšleno dobře. Je opravdu moudré dát si trochu "práce" a při vyhledávání letenky prověřit více možností a jestliže to neznáte určitě doporučujeme vyhledat si svůj let na Google.com/flights/.
Pokud vás nějak neomezuje termín určitě se podívejte na váš let na dny před a po vámi stanoveném datu odletu. Stává se pravidelně, že letenku, kterou chcete na zítra je na pozítří třeba o několik tisíc levnější. Ono jde totiž o to, že především nízko-nákladové aerolinky dělají akce stejně jako např. supermarkety a když mají třeba ze 70% naplněnou kapacitu na daný termín, tak zbytek letenek zlevní někdy i zcela zásadně, aby měli let plně obsazený. Někdy jsou to zase klasické propagační akce, které se snaží prosadit leteckou společnost v rámci konkurence nebo uvést novou značku na trh. Na to si však dávejte pozor, protože to, že jste s danou společností loni letěli za bezkonkurenční cenu, to už letos může být zcela zásadně jinak. Prostě strávit čas vyhledáváním a ověřováním letenek se vyplatí.

letenky

Poslední, ale velice důležité doporučení ohledně letenek. NIKDY si nekupujte letenky na delší destinaci s přestupem u dvou různých společností, což dělá klasicky český internetový vyhledávač letenek KIWI, který spojuje dvě nejlevnější trasy, a tím to v součtu vypadá cenově lákavě, ale plyne z toho plno problémů. Když se první let zpozdí nebo zruší, automaticky padá návaznost a váš cestovatelský cíl to zásadně naruší nebo i zlikviduje. Je úplně běžné, že lidi zůstávají na letišti přes noc a musí si koupit nové letenky, které jim samozřejmě nikdo neproplatí.

Peníze
Nikdy neměňte peníze na letištích, protože kurz měny je výrazně dražší než ve městě. Pokud si chcete směnit peníze, vždy je lepší jít do banky. Jinak můžeme doporučit používat především důvěryhodné bankomaty (bankomat u banky) - lepší kurz nedostanete. Z bankomatů vybírejte vždy pouze v lokální měně. Vyberete si příslušný obnos v měně, kterou potřebujete a věřte, když se pak doma podíváte na účet kolik se vám strhlo za směnu z bankomatu a vzpomenete si kolik vás to stálo např. v nějaké směnárně můžete pocítit velký údiv. Také si dejte pozor na to, abyste měli raději vždy příslušný obnos v místní měně. Za USD nebo EUR si samozřejmě na baru např. v Egyptě limonádu dáte, ale cena bude "přísná".

Platební karty

České banky mají trochu problém. Především pokud jde o všemožné poplatky
spojené s používáním karty na cestách. Banky se snaží zatížit výběry i platby více či méně skrytými poplatky. Ať se nám to líbí nebo nelíbí žijeme v globálním světě a díky tomu můžeme volit z toho nejlepšího, co na něm je. Ani v bankovních službách se proto nemusíte omezovat pouze na Českou republiku. Není problém získat účet v německé bance, aniž byste opustili váš domov, není problém získat kartu určenou pro platby a výběry zcela zdarma a s těmi nejlepšími možnými i kurzovými přepočty.

peníze
ubytování

Hotel, penzion, hostel nebo předem dohodnutý pobyt u někoho z místních?Především asi záleží na tom jestli cestujete sám/sama, s partnerkou/partnerem nebo s kamarádem/kamarádkou a nebo s rodinou. Jistota je jistota, ale existují možnosti, které vám mohou ušetřit hodně peněz. Fungují systémy na principu sociálních sítí, které si jednoduše v rámci internetu dohledáte a díky kterým se můžete seznámit s člověkem na druhé straně zeměkoule. Ten vás zdarma ubytuje a někdy i pohostí. Sdílejí se vlastně volná místa, tedy vy nabízíte gauč u sebe doma a někdo zase balkón v domě u pobřeží Austrálie. Lidé z celého světa sem tam přespí u vás a vy zase můžete přespat v celém světě u někoho jiného. Můžete poznat nové lidi, kultury, získat přátele a mít známé po celé zeměkouli. Hostely už dávno nejsou špinavá místa plná hmyzu. Mnohdy luxusní postele s komfortním vybavením pro hygienu nabízí bezproblémové přespání za rozumnou cenu. Jestliže máte rádi svůj klid s nikým se moc nechcete seznamovat, je třeba si připlatit za penzion nebo hotel. Někdo asi bude nesouhlasit, ale pokud jedete s rodinou například do Tunisu vyberte si zájezd od některé cestovní kanceláře. Sice byste letenku a ubytování mohli pořídit levněji, ale rozdíl nebude tak markantní, ušetříte si hodně starostí a případných komplikací. 

Chování
Každý určitě zažil, neslušné chování zahraničních turistů u nás, ale neberte si z toho příklad. V mnoha zemích jsou naprosto jiné zvyky a mravy. Přestože jste normální člověk s přirozenou slušností je vhodné se vždy v dané lokalitě seznámit se základními společenskými pravidly. Ustálené vzory chování, postavené na obecně přijímaných normách jsou mnohde dosti odlišné od těch našich. Jen pár příkladů. Ve většině arabských zemích můžete kouřit cigaretu třeba i v obchoďáku, ale když se budete dostatečně vášnivě líbat se svou partnerkou, tak vás oba mohou i zatknout. Alkohol je v islámských zemích také problém. V Singapuru je třeba si dát pozor, do jakého vagonu v metru vstupujete. Když tam budou samé ženy čeká vás trapná situace. Mají vozy pro muže a ženy zvlášť. Do Templů (synagog) či mešit nelze vstoupit v kraťasech, je nutné se zahalit a často půjčují před vstupem nějaké sukně či hábity na hlavu nicméně mnohdy za poplatek. V Singapuru se také nesmí házet žvýkačka nebo odpadky na zem, jinak si vysloužíte pokutu a mrskání bičem. V Keni nemá smysl spěchat "jedou" v modelu "hakuna matata - pole pole" čím vám téměř na vše naznačují, že je vše v pohodě, tedy naprostou bezstarostnost a hlavně pomalu, pomalu. V Japonsku si nechte své spropitné, diškreci, tringelt, dýško. Japonci jsou hrdí na svůj plat a poběží za vámi přes půl Tokia, aby vám to vrátili. Ve Švýcarsku nemluvte ve Francouzském kantonu německy nemají to tam od druhé světové války rádi a dbejte na pořádek, neboť je tam všechno krásné, čisté a hodně se to hlídá, aby to tak zůstalo.

chování