top of page

Bude třetí světová válka?

Aktualizováno: 30. 3. 2022

Můj děda mi často opakoval "pamatuj si, že Rusové se nikdy nepřestanou roztahovat". Jako dítě jsem to moc nevnímal a v mladé dospělosti pouze okrajově.

Dnes už to chápu zcela.


Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek 24.2. 2022 brzy ráno prohlásil, že se rozhodl spustit zvláštní vojenskou operaci. Moskva podle něj nemůže tolerovat hrozby ze strany Kyjeva. Na Ukrajině od půlnoci platí výjimečný stav. Ruští vojáci obsazují přístavy a ozývají se výbuchy. V ukrajinských přístavních městech Mariupol a Oděsa se vylodili ruští vojáci. V pět hodin ráno místního času začaly raketové útoky na vojenské základny po celé Ukrajině. Výbuchy kromě Kyjeva zaznamenali také v Charkově a Kramatorsku a Berďansku na východě. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že „Putin rozpoutal totální invazi na Ukrajinu“. Mírumilovná ukrajinská města jsou podle něj pod palbou. Jde o válku agrese, napsal. Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že Kyjev je ostřelován balistickými raketami a střelami s plochou dráhou letu. Na město Dnipro podle svědků dopadají bomby.

Prezident USA Joe Biden uvedl, že Putin si zvolil předem plánovanou válku, která přinese katastrofické ztráty na životech a lidské utrpení. Pouze Rusko je podle Bidena zodpovědné za smrt a zkázu, jaké tento útok přinese a USA a jejich spojenci odpoví společně a rozhodně.

„Okolnosti od Ruska vyžadují rozhodné kroky,“ řekl Putin v televizním projevu. Rusko podle svého prezidenta nemá v plánu okupaci ukrajinských území, ale nedopustí, aby se na Ukrajině objevily jaderné zbraně. Vyzval ukrajinské vojáky, aby „ihned složili zbraně a vrátili se domů“. „Spravedlnost a pravda je na ruské straně,“ prohlásil šéf Kremlu s tím, že veškerá odpovědnost za možné krveprolití bude plně a zcela na ukrajinském režimu.

Ukrajina se bude agresi bránit, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. V zemi vyhlásil válečný stav a uzavřel letecký prostor nad ukrajinským územím.


Naším cílem rozhodně není vytvářet katastrofické scénáře nabízíme pouze výběr - souhrn toho co se děje, píše a říká. Názor ať si udělá každý sám. Jednoznačné je teď pouze to, že někdo lže, někdo bojuje a někdo umírá...vlajka Ukrajina
55 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


xxxxx

bottom of page