top of page

Bude válka? III.

Aktualizováno: 30. 3. 2022


21.2.2022 20:00 Putin narychlo svolal ruskou bezpečnostní radu a následně světu oznámil, že Rusko uzná nezávislost obou povstaleckých republik v Donbasu. Uznání nezávislosti Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky by podle analytiků mohlo uvolnit cestu k ruské vojenské intervenci vůči Ukrajině. 21.2.2022 22:37 Putin nařídil ruské armádě zahájit misi v donbaských republikách, jejichž nezávislost předtím

uznal dekretem. Dle vyjádření Kremlu cílem má být zajištění míru. Ruské vojenské kolony míří na frontu a vstupují na území separatistických republik na východě Ukrajiny a míří k takzvané linii dotyku. Ta povstalce dělí od ukrajinské armády.


Na předměstí Doněcku dorazily dnes 22.2.2022 v časných ranních hodinách kolony vojenských vozidel včetně tanků. Doněck je průmyslové město na východní Ukrajině. Leží ve zvlněné krajině na řece Kalmius, asi 50 km západně od hranic s Ruskem. Je centrem celého průmyslového regionu lidově zvaného Donbas. Počet

incidentů narůstá. Ve městě Doněck se ozývají exploze a střelba.


Přečtěte si, co aktuálním událostem na Ukrajině předcházelo v posledních několika dnech:


Pondělí 14.2.2022

Televize CBS přinesla zprávu, že podle satelitních snímků se některé ruské jednotky přesunuly do bojových pozic přímo na ukrajinskou hranici. Varovně působily rovněž zprávy, že Rusové u hranic vybudovali zdravotnická stanoviště pro ošetřování zraněných a že na některé obrněné vozy a tanky namalovali bílou čáru. Takto pomalované byly například tanky, které v roce 1968 vjely do Československa, aby se sovětské posádky navzájem poznaly a omylem po sobě nestřílely.


Úterý 15.2.2022

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že stahuje část jednotek z Krymu a z pohraničních území. Doprovodilo to sadou videozáznamů jedoucích tanků a obrněných vozů, ale ze zimní krajiny na pozadí nebylo poznat, kde se přesně nacházejí.

"15. únor 2022 vejde do dějin jako den, kdy západní válečná propaganda selhala. Ponížená a zničená bez jediného výstřelu," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.


Středa 16.2.2022

Nastal den, na který podle zjištění amerických zpravodajských služeb mohl připadnout ruský vpád na Ukrajinu. Varování obdrželi v pátek všichni američtí spojenci v NATO. Obsahovalo informace o možné ruské provokaci, která by mohla posloužit jako záminka pro invazi.


Ačkoliv se na veřejnost nedostaly detaily, zřejmě šlo o podobnou informaci, kterou Američané a Britové zveřejnili už dříve. Tedy, že by při výbuchu nebo ostřelování části Donbasu, obsazeného separatisty podporovanými ruskými vojáky, zemřu civilisté a Moskva by z toho obvinila ukrajinskou armádu. Ruští vojáci by pak vstoupili na

Ukrajinu, aby chránili ruskojazyčné obyvatele.


Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES


otázka: Podle informací tajných služeb Spojených států a NATO měla ve středu začít ruská invaze na Ukrajinu. Je středa 14 hodin, zatím se nic neděje. Co si o těch zprávách myslíte? Bude válka?


odpověď: Už před několika dny jsem řekl, že podle mého názoru žádná válka nebude. Protože Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku. Pokud jde o americké tajné služby, je to jejich třetí blamáž. První byla v Iráku, kde se nenašly zbraně hromadného ničení. Druhá byla v Afghánistánu, když tvrdili, že Tálibán nikdy nedobude Kábul. No, a třetí je teď.


Čtvrtek 17.2.2022

Napětí okolo Ukrajiny neklesá. Nejmenovaný americký diplomat uvedl, že Rusko se nejen nestahuje, ale přesunulo k hranici dalších 7000 vojáků. Proruští separatisté na východě Ukrajiny (Donbas) obvinili ukrajinskou armádu, že ve čtvrtek brzy ráno čtyřikrát ostřelovala území pod jejich kontrolou z minometů, čímž porušila minské dohody, napsala agentura RIA Novosti s odvoláním na Společné kontrolní a koordinační středisko (JCCC). Informace o obětech a zraněných se ještě upřesňují. Obě strany se opakovaně obviňují z porušování dohod.


Pátek 18.2.2022

Pozemní jednotky z celého Ruska jsou seskupené kolem ukrajinských hranic. Připraveno je deset leteckých divizí, které mají případný ruský postup krýt. Rusko rovněž soustředilo část svých námořních sil k severní části Černého moře a přilehlému Azovskému moři. Ruská vláda v sobotu 12.2.2022 vydala prohlášení o připravovaném námořním cvičení s ostrou palbou. Ve skutečnosti to znamená blokádu jižního pobřeží Ukrajiny.ruské námořnictvo v Černém moři


Sobota 19.2.2022

Napětí na ukrajinských hranicích roste. Rusové jsou již v síle 150 tisíc vojáků a postoupili do strategických pozic pro útok. Proruští separatisté, kteří ovládají východní Ukrajinu vyhlásili mobilizaci.


Neděle 20.2.2022

Praha - Ministerstvo zahraničí varuje před jakoukoliv cestou na Ukrajinu - invaze může začít kdykoliv Rusové mají u hranic s Ukrajinou více jak 200 tisíc vojáků. Rozhodně se nestahují naopak své jednotky posilují.ruské tanky na Ukrajině


34 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


xxxxx

bottom of page