top of page

Čarodějnice - Horní Cerekev

Aktualizováno: 20. 5. 2022


Filipojakubskou noc pojalo město Horní Cerekev velkolepě. Místní rozhlas celý týden oznamoval konání akce se začátkem v 19:00 a cca 4 hodiny před akcí bylo oznámeno, že pro velký zájem bude začátek již v 18:00. V Horní Cerekvi vždy nejdříve zazní písnička a pak hlášení. Písnička už mě několikrát dokonale zaskočila a díky hlášení vím, že pokud přijedou brambory, jahody nebo maso bude se to prodávat na stanovišti u kostela. V hlášení o změně času začátku akce šlo samozřejmě o to, aby se uspokojily všechny děti. Magické chýše 4 čarodějnic a letecký areál dvou čarodějů zaručoval nejeden zážitek. Vlastně byla vytvořena taková malá čarodějnická škola. Každý čarodějnický učeň se mohl naučit létat na koštěti nebo vařit lektvary. Jednu čarodějnici jsem poznal, byla to sympatická pečovatelka z místní Charity a následně jsem se dozvěděl, že v černém zlatě zdobeném plášti a klobouku od začátku do konce působila čarodějka a místostarosta Markéta Vaňková.


Všude byla veselá atmosféra a zapíchnutá čarodějnice na vrcholu hranice s úsměvem čekala na svůj osud. Důležité bylo, že si nezapomněla vzít kabelku :-) Pivo bylo správně vychlazené a párky přiměřeně teplé. Ceny byly lidové a buřty pro děti zadarmo.


Před 21 hodinou se čekalo na lampiónový průvod, který vyrážel od sídla místních hasičů tedy od hasičárny. Průvod byl pěkný, tedy lidí bylo dost, jen lampiónů bylo málo, což mohlo zapříčinit to, že se nepočítalo s takovým zájmem. Příště jistě hasiči nebo pan starosta ještě dva, tři lampióny přikoupí :-)


S příchodem průvodu se zaplnil areál lidmi v kostýmech, ale přišlo i mnoho civilistů. Nastal vrcholný okamžik zapálení hranice u kterého náš fotograf nebyl, protože jsem si šel pro bundu. Byla to velká chyba, ale po pár pivech jsme si jí odpustil :-)

Hranice hořela nádherně a byla dokonale stabilní, protože hasiči jí dělali precizně a každá kláda měla své příslušné žlábky, aby k ní pasovala ta další. Při stavbě hranice mě hasiči důrazně upozorňovali, aby na fotkách nebylo vidět, že pijí pivo, což byl velice jednoduchý úkol, protože tam žádné pivo nebylo! :-)

Čarodějnice shořela a zůstal po ní pouze hořící kříž, což ovšem místní Romy nikterak neděsilo. Na čarodějnicích v Horní Cerekvi byla slyšet také ukrajinština a všichni byli v dobré náladě a veselili se. K poslechu a tanci hrálo z reproduktorů Country radio a pouze zamrzelo, že všechny čarodějky striktně odmítali tančit nahé okolo ohně. Přitom by to byly, tak skvělé záběry neb pod jejich plášti ukryty jsou jistě krásné vnady...


Myslím, že mohlo být tak 23:00, když se z druhé strany blízkého rybníku ozvaly výbuchy a začal, krátký, ale moc pěkný ohňostroj. To mě trochu zaskočilo, protože jsem to vůbec nečekal. Dodatečně jsem si přečetl zvací plakát, kde to samozřejmě uvedeno bylo.


Na závěr jsem se ještě čistě z bezpečnostní důvodů zeptal zda budou hasiči hlídat oheň až do konce. Podružným důvodem tohoto dotazu, byl fakt, že hasiči provozovali stánek s točeným pivem a jejich případný odchod by byl nepříjemný. Naštěstí se nic špatné nestalo a jestli něco ano, tak já o tom nevím, neb jsme se okolo půlnoci s námahou teleportoval do postele.


Druhý den ráno okolo 8 hodiny jsem šel zkontrolovat místo činu a kromě ohořelých, ale stále doutnajících několika klád, bylo vše v pořádku. Nikde nebyly poházené žádné kelímky, protože kelímky byly zálohované na žeton, který stál 10 Kč. Akce se dle mého odhadu zúčasnilo kolem 400 lidí, kdy podstatná část měřila okolo jednoho metru své výšky. Čarodějnice v Horní Cerekvi hodnotím velice pozitivně a bude-li dobrá konstelace hvězd určitě se rád zúčastním i příští rok.

Během akce pálení čarodějnic v Horní Cerekvi jsem realizoval, také krátký rozhovor s panem starostou Milanem Kunstem, který teď následuje a po rozhovoru naleznete fotografie.


Čarodějnice vnímáte pouze jako legraci pro děti a zábavu pro dospělé, nebo cítíte i určitou symboliku ve spojitosti s rituálem Keltů?


Já osobně bezesporu čarodějnice tedy datum 30.4, vnímám hlouběji v souvislost s prastarým rituálem Keltů, pro které to byl jeden z největších svátků. Keltský svátek Beltaine je velice zajímavý. Jsem rád, že se na některých místech v republice konají festivaly Beltaine. Před několika lety jsem se účastnil tohoto festivalu v Telči. Bylo to fajn, ale přišla bohužel strašná bouře, která ho narušila. Určitě bych chtěl, aby lidé vnímali čarodějnice jako akci související s tímto keltským svátkem.


Z vašeho pohledu proběhla příprava akce bez problémů?


Myslím si, že vše se připravilo v pohodě díky našim hasičům a místním dobrovolníkům, kterým chci tímto poděkovat. V okolních lesích se těží stromy napadené kůrovcem, tedy se dřevem nabyl problém. Velké poděkování za organizaci dnešních čarodějnic patří, také místostarostce Markétě Vaňkové, která je mozkem celé akce. Snažili jsme se o to, aby byly letošní čarodějnice, co nejlepší, pestřejší a proto jsme to také kvůli omezení v souvislosti s covidem v předešlých letech pojali velkolepěji. Mimo jiné byla udělená stezka s úkoly, kdy za splnění všech úkolů obdrží účastník čarodějnické vysvědčení a špekáček.


Při stavbě hranice jsme se zeptali hasičů zda budou stavět také májku. Odpověděli, že májka se v Horní Cerekvi už roky nestaví, že jí vždy někdo uřízl. Plánujete tuto akci obnovit a zajistit dostatečnou ochranu májky?


Určitě, stavění májky rozhodně obnovit chci. Letos jsem to také zvažoval, ale byl to nápad na poslední chvíli. Příští rok pokud budu starostou to určitě realizuji a nebo tento úkol předám svému nástupci. Za sebe mohu slíbit, že příští rok bude stát v Horní Cerekvi obrovská a krásná májka.


Zúčastnil jste se čarodějnic v Horní Cerekvi i předtím než jste se stal starostou?


Jistě, když jsem byl ještě malý chlapec, pravidelně jsem chodil s rodiči, vzpomínám na hořící lampióny a právě na již zmiňovanou májku. Teď chodím se svými dětmi. Dnes už jsem tu jen se svou desetiletou dcerou, syn ve svých čtrnácti letech má už trošku jiné zájmy.


Když nám bylo umožněno mluvit se starostou nemůžeme se nezeptat, jak vnímáte válku na Ukrajině?


Válka na Ukrajině je hrozná věc, nemělo se to stát. Každá válka je tragédie a je strašné vnímat, jak umírají staří lidé a děti. Určitě podporuji veškerou pomoc Ukrajině a velice dobře vnímám, že tato válka postihne nás všechny. Přeji si, aby všichni představitelé EU a NATO udělali maximum, aby válka na Ukrajině, co nejdříve skončila.

..........................................................................................................................................................


Fotogalerie 29.4., 30.4. a 1.5. 2022 Horní Cerekev - kultura u kulturního domu :-)

251 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


xxxxx

bottom of page