top of page

Cvičení hasičů v Horní Cerekvi

Byl pátek a vzhledem k tomu, že byl Státní svátek 28. října - Den vzniku Československa, byl všude relativní klid. Někdy kolem 10té hodiny začalo houkat. Pronikavý zvuk varovné sirény znamená vždy nějaké nebezpečí. Tentokrát se jednalo o nějakou bouračku. Ve 14 hodin, ale začalo houkat znovu a to už bylo na Horní Cerekev trochu moc. Ke kulturnímu domu přijela pod houkačkami 4 hasičská auta a jeden traktor.


Jak jsme se později dozvěděli cvičení bylo utajováno, což překvapilo hlavně místní obyvatele a brzy se vytvořil hlouček, kde se řešilo, co že se to vlastně děje a co se stalo. Kromě dobrovolných hasičů z Horní Cerekve se sjeli také hasiči z blízkého okolí (Hříběcí, Horní ves, Černov...). Prostě hasičů bylo u KD opravdu hodně.

Z postranních dveří KD se valil dým ze sklepních prostor, kde strádalo cca 10 lidí, hlavně dětí. Role byly rozdány a vše se odehrávalo ve velice přesvědčivém duchu. Hasiči v maskách vyváděli a vynášeli zraněné a ostatní posádky mezitím rozbalili hadice a nastartovali čerpadla. Vzduch brzy začal být vlhkých i přesto, že bylo krásné slunečné odpoledne. Všichni zranění byli vyproštěni, zachráněni a někteří dostali lízátko.


Po cca hodinovém cvičení se vše zabalilo, uklidilo a byl konec. Ze zásahu hasičů zbylo u staré cesty trochu pěny. Zima do Horní Cerekve přišla letos opravdu brzy...

Zeptali jsme se vedení hasičů na hodnocení proběhlého cvičení.

Odpověděl nám: Zdeněk Koubek - Starosta Okrsku 08 Horní Cerekev + SDH Hříběcí


Tato taktická cvičení se v okrsku 08 Horní Cerekev provádí každoročně. Pravidelně vždy jeden ze sborů toto cvičení připravuje ve svém místě působnosti /tedy městě nebo obci/ jako tomu bylo včera v Horní Cerekvi. V roce 2023 tuto součinnost bude připravovat SDH Hříběcí. Vždy je to vztaženo k výročí založen sboru a v Hříběcí se příští rok bude slavit 80 let. Toto jsme si dohodli na okrsku, kdy jsem převzal jeho vedení. Účelem těchto cvičení je stmelení hasičů na společné práci a prověření připravenosti jednotlivých sborů. Jde o spolupráci velitelů a řízení celé činnosti v rámci celého hasičského týmu. Sbory jsou zapojeny v rámci dálkové dopravy vody, kdy záleží na celkové spolupráci velitelů, strojníků, ale i jednotlivých hasičů, kteří se starají o plynulou dodávku vody na místo určení a zajišťují jako například dopravu po veřejné komunikaci pomocí přejezdových můstků.


Úkol zněl jasně:


1. Ověřit praktické znalosti při nasazení PPS při dálkové dopravy vody.


2. Ověřit akceschopnost a součinnost JPO a jejích velitelů


3. Ověřit akceschopnost JSDH Horní Cerekev s použitím dýchací techniky


Zde bych chtěl i vyzvednout práci cerekvických hasičů, kteří v rámci úkolu plnili záchranu osob a likvidaci pomyslného požáru ve sklepních prostorech kulturního domu. Poděkování patří všem, kteří se taktického cvičení účastnili. Až na chybičky v komunikaci toto cvičení ukázalo, že se máme stále v čem zdokonalovat. Chtěl bych vyzdvihnout celkovou ukázněnost jednotek při plnění zadaného úkolu o kterém jsme věděli pouze my dva s řídícím velitelem SDH Horní Cerekev Tomášem Štefanem i jemu patří moje poděkování neb ve funkci je velice krátce. Poděkování patří i figurantům a celému realizačnímu týmu za celkové zvládnutí náročného úkolu. Jsem velice rád, že naší činnosti přihlížel i pan starosta Milan Kunst, který se našich akcí pravidelně účastní. Co říci závěrem, myslím, že cerekvický region se může na dobrovolné hasiče plně spolehnout, své úkoly si plní zodpovědně a s profesionálním přístupem.265 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ความคิดเห็น


xxxxx

bottom of page