top of page

Domácí Anglická slanina 100% postup

Aktualizováno: 16. 5. 2023

Anglická slanina je druh slaniny, který pochází z anglosaských zemí, kde se označuje slovem bacon. U nás v ČR se vyrábí z vepřového boku, který je vykostěn, neobsahuje tedy žebra či chrupavky a nemá s britským chcete-li americkým typem slaniny téměř nic společného. Tedy naše Anglická slanina by se vlastně mohla nazývat Česká slanina :-)


Budete potřebovat:

Vepřový bok 1kg - bez kosti!

Kulér (vysvětlíme)

sůl / Praganda

Česnek, Bobkový list, Nové koření, Černý pepř - nedrcený

hrnec - teploměr do vody

lednici

sporák s troubou nebo udírnu

dobrou náladu :-)


Nejdříve si opatříme 1 kg vepřového boku bez kosti. Vše koncipujeme v receptu a postupu na 1 kg samozřejmě pokud byste měli maso 0,5 kg nebo 1,5 kg bude ingrediencí potřeba adekvátně méně nebo více, ale časy zůstávají stejné.


Do misky si zamícháme cca 20g soli a 20g Pragandy - touto směsí pořádně prosypeme z obou stran vepřový bok a uzavřeme ho do uzavíratelné krabičky. Pixlu pak vložíme na 5 dnů do lednice. Každé ráno pixlu otevřeme odlijeme šťávu, kterou během tohoto procesu bude maso pouštět a otočíme ho. Krabičku znovu uzavřeme a vložíme do lednice. Tomuto způsobu základního naložení se říká tzv. "na sucho" a maso díky tomu se mimo jiné dokonale vyčistí od všech nečistot a bakterií.

Kulér

Během těch pěti dnů se nemusíme nudit, protože si připravíme Kulér. Na pánev, nejlépe se silným dnem, dáme cukru tolik, aby bylo pokryté dno vrstvou do 5 mm. Dáme na zapálený nebo zapnutý sporák. Zahříváme, nemícháme. Když se cukr začne tavit (napřed zesklovatí, pak začne žloutnout) snížíme teplotu a když karamel začne hnědnout s citem mícháme, tak aby se pokud možno netvořily hrudky. Zahříváme do momentu až je hmota tmavě hnědá a z pánve se začíná kouřit. Odstavíme z plamene, počkáme cca 1 minutu a zalijeme horkou vodou. Buďte opatrní prská to a pálí. Hmotu, teď už kulér rozmícháme, případně ztuhlou hmotu rozvaříme a doředíme vodou dle potřeby. Kulér by měl mít hustotu asi jako med. Není sladký, spíše nakyslý a za normálních podmínek se nekazí a vydrží roky. Před použitím je vhodné naředit ho vodou, případně trochu alkoholu nebo šlehačky, lépe se pak zapracuje do dalšího produktu.


5 den vyndáme pixlu a maso omyjeme pod tekoucí vodou. Ještě před tím si zajistíme dostatečně velký hrnec, tak aby v něm bylo maso v další fázi přípravy ponořené. Hrnec naplníme vodu a dáme do něj bobkový list, nové koření, sůl a Pragandu. Poměry dle vašeho uvážení raději méně než více prostě přiměřeně. Doporučujeme 5 lístků bobkového listu (možná 6 záleží na velikosti), 5-6 kuliček černého pepře, 6-7 kuliček nového koření jednu polévkovou lžíci soli a Pragandy. Hrnec rozehřejeme a přivedeme do varu. Tím si připravíme lák ve kterém budeme vařit vepřový bok. Poté hrnec odstavíme a necháme vychladnout tak, aby lák zůstal teplý, ale nebublal. Následně do hrnce vložíme nachlazené, omyté maso a vaříme ho 1 hodinu maximálně na 72° (doporučujeme mít teploměr). Na konci této akce lák nevyléváme přecedíme ho dáme do lednice a můžete ho použít třeba za měsíc až budete chtít akci opakovat.


Poté maso vyndáme do utěrky a usušíme. Následně jej pořádně natřeme Kulerem.

Dále maso vložíme do vyhřáté trouby nebo do udírny dle vašich možností - udírna je lepší. Mimo jiné maso musíte zavěsit, což se vám v troubě bude hůře realizovat, ale jde to. Na spodek trouby si dáte plech na odkapávání a mřížku trouby si dáte na nejvyšší pozici. Bůček zavěsíte na šířku a přivážete dvěma úchyty (provázek, drát). Jak v troubě tak v udírně dosáhněte teploty maximálně 60°.


V troubě budeme maso dělat 1,5 hodiny v udírně 3 hodiny. Maso cca po 20 minutách natíráme Kulerem. Po skončení této poslední fáze maso necháme 1 den odležet - v chladu (například si ho vyvěsíte v garáži nebo ve sklepě).


Pak už jen stačí pár přátel na koštování, nebo si možná můžete dopřát k snídani "domácí vajíčka na domácí anglické slanině". Víte co? Dělejte si se svou domácí anglickou slaninou, co chcete :-) Přejeme Vám příjemné gastro zážitky.


Recept a postup jsme konzultovali a doplňovali se skutečným odborníkem, šéfkuchařem (RESTAURACE 99) a farmářem Lukášem Štindlem z Českého Krumlova.9 901 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Bình luận


xxxxx

bottom of page