top of page

HANÁCKÉ ŠKODA SRAZ 2019

Speciální celorepublikový sraz historických škodovek sdružuje nadšence do české značky, kteří se svými plechovými miláčky dorazili na smluvené místo.


Tradiční akce se koná v campingu Žralok ve městě Plumlov, kde je ideální zázemí pro takové účely. Jednak je tam velký plac, kde může parkovat velký počet aut, zároveň jsou tam chaty, kde se účastníci ubytují za přijatelné ceny, společné sociální zařízení, restaurace s venkovním posezením a asfaltový prostor pro pořádání soutěží. Bohatý program zaručuje zábavu, jak pro majitele aut, tak jejich posádky, ale i pro širokou veřejnost, která se přichází podívat, jaké auta tam přijely. Hned po příjezdu je u vstupní brány pult se stánkem, kde se účastníci srazu registrují a dostávají pořadové číslo, aby se vyhodnotila statistika. Každý si může zvolit dvě možnosti, tedy zda registraci s účastí v závodě nebo jen vjezd na sraz bez účasti v závodě. První možnost dává příležitost vyhrát nějaké zajímavé ceny.


Jak se postupně zaplňuje plac v kempu přijíždějícími auty, tak vytváří úžasnou atmosféru, kterou si všichni užívají. Někteří potkávají známé tváře z předchozích srazů, jiní se dávají do řeči i když se neznají, neboť je spojuje stejná vášeň. Obvykle se vyskytují tři kategorie vozidel: 1) zachovalé jako originál, 2) upravené v tunningu, 3) recesní, tedy s doplňující legrační výbavou jako třeba s balíkem slámy, sáňkami či vidlemi na střeše apod.

U předních chatek je postavené pódium, kde organizátoři vítají do mikrofonu účastníky srazu a seznamují s víkendovým programem. Jakmile se stmívá, tak na pódiu začne hrát živá kapela, čímž se všichni náramně baví. Když dohrají připravený repertoár, tak pokračuje diskotéka tak dlouho, dokud nezvítězí únava a jde se spát. Druhý den ráno pokračuje registrace, neboť někteří mohou přijet, až v sobotu. V 10:30 je odstartován orientační závod, ve kterém posádka absolvuje nachystanou trasu a plní různé úkoly. Každé zabloudění znamená nejen zdržení, ale také riziko, že se mine místo, kde má být plněn nějaký úkol a tím se zbytečně ztrácí body, které mohou v celkovém hodnocení chybět. Po projetí celé trasy se posádky vrací do kempu, kde odevzdávají vyplněný formulář k vyhodnocení. Tím, jak jednotlivé posádky přijíždí, mají organizátoři čas na kontrolu a součet bodů. Když všichni dojedou, začíná další část programu, kterou je slalom. Na vyasfaltované ploše se rozmístí kužely, které vymezují trasu kudy projíždět. Pro lepší představivost ji jeden z organizátorů projíždí, čímž všem názorně ukazuje kudy jet. Slalom má jednoduchá pravidla, jednak se měří čas a zároveň počet sražených kuželů. V případě, že někdo srazí kužel, přičítá se k celkovému času 5 sekund za každý spadlý kužel. Vítěz je pochopitelně ten, který má nejrychlejší čas v součtu, přičemž každý má dva pokusy. Obvykle první projetí slouží ke zorientování a nácviku, takže při druhém projíždění se téměř každý zlepší. Po slalomu se většina aut řadí na výjezdu z kempu, neboť se vyráží na spanilou jízdu, jejíž cíl je na náměstí v Prostějově. Cestou kolona škodovek vzbuzuje pozornost obyvatel a mnozí z nich s úsměvem mávají. Po návratu každý zaparkuje buď u své chatičky nebo u stanu. Moderátor svolává účastníky srazu do krytého stanu před pódiem, kde probíhá vyhlášení vítězů, tedy první tři z orientačního závodu a pak ze slalomu. Kromě toho se určuje vítěz vybrané kategorie jako třeba nejvzdálenější účastník nebo nejhezčí vůz.

Pak většina lidí odpočívá a připravují něco dobrého na večeři. Jak se postupně stmívá, tak začíná večerní program s muzikou, přičemž si účastníci užívají hudební atmosféru, někteří tancují a jiní se projíždějí autem před pódiem. S přibývajícím časem se odebírají k zaslouženému spánku. V neděli ráno se účastníci srazu po snídani balí a pomalu odjíždí do různých koutů České republiky. Všichni návštěvníci si měli možnost užít motoristické zážitky, což je výzva přijet znovu i v budoucnu.

Lotusolog


Poznámka redakce: 5. ročník HANÁCKÉ ŠKODA SRAZ 2022 se koná v sobotu 25. června 2022 start v 7:00. Místo konání je již tradičně stejné Plumlov - camp Žralok, Olomoucký kraj.1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


xxxxx

bottom of page