top of page

Hrob Jaroslava Seiferta

Aktualizováno: 18. 4. 2022

Hrob Jaroslava Seiferta byl také cílem našeho reportážního pobytu v Kralupech nad Vltavou. Jaroslav Seifert, byl český básník, spisovatel, novinář a překladatel.


Narodil se do chudých poměrů na Žižkově, dnes Praha 3, a byl pokřtěn 5. října jako Jaroslav Václav. Na rodném domě je umístěna pamětní deska. Jeho otec, původně úředník, pak nepříliš úspěšný obchodník s obrazy a rámy a později dělník, byl "uvědomělým socialistou", zatímco matka byla zbožná katolička. Seifert se o tom později vyjádřil: "Tyto protiklady mi také trochu zůstaly – v životě i v poezii." Během jeho dětství se rodina několikrát stěhovala a žila v nuzných podmínkách.


Jaroslav Seifert veřejně kritizoval komunistický režim a funkcionáři KSČ se intenzivně starali, aby mu znepříjemnili život. Jeho autority a věhlas byla pro komunisty problém, protože vzhledem k jeho popularitě měli velice omezené prostředky. V prosinci 1976 patřil mezi první signatáře Charty 77.


V roce 1984 obdržel Jaroslav Seifert Nobelovu cenu za literaturu, kterou však za něj přebírala jeho dcera, a to kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu. Místem posledního spočinutí Jaroslava Seiferta jsou Kralupy nad Vltavou, odkud pocházeli jeho prarodiče z matčiny strany.


Jaroslav Seifert se narodil 23. září 1901 zemřel ve věku 84 let 10. ledna 1986.

hrob jaroslava Seiferta

26 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


xxxxx

bottom of page