top of page

Když programátor myslí jako programátor

Aktualizováno: 14. 1. 2023

Kdo má zkušenost s programátory ví, že je to velice zvláštní druh lidí a někdy je s nimi dost složitá komunikace. Uvedeme pouze jeden absurdní příklad z reality. Nejmenovaný řetězec obchodů nabízí věrnostní kartu na kterou se vám za každý nákup načítají body. Za body si můžete vybrat dárky od čokolády po rychlovarnou konvici, ale také kupón na další nákup. Přesněji za 50 000 bodů dostane kupón na 500 Kč, kterým můžete zaplatit nákup. Při uplatnění kupónu však vznikl zádrhel. Pokladní načetla kód kupónu kasa ji napsala "nesplněné podmínky pro čerpání bodů". Pokladní to zkouší znovu, pak znovu tím, že zadá kód kupónu ručně. Nakonec se začne radit s kolegyní, která jí poradí, aby to zadala do jiné sekce. Výsledek je stále stejný "nesplněné podmínky pro čerpání bodů". Do toho se začíná řadit fronta před kasou a lidé začínají být pochopitelně nervozní. Otevírá se druhá kasa lidé se přesouvají a jsou postupně odbavováni. K naší kase s problematickým kupónem je povolána vedoucí prodejny. Už uběhlo 15 minut vše se odehrává v zimě, tedy máte na sobě teplé oblečení a v prodejně se topí začínáte se potit.

program porogramátora

Uběhne dalších 10 minut, kdy snaživá, ale marná vedoucí hledá cestu v manuálech. Proběhne pár dalších pokusů se stále stejným negativním výsledek. Pod tlakem okolností začnete přemýšlet. Nesplněné podmínky, nesplněné podmínky do háje, to může být cokoliv třeba pokladní měla obsluhovat nahá nebo před použitím kódu z kupónu měla zazpívat nějakou písničku. Nákup je za 482 Kč kupón je na 500 Kč. Jdete pro baterky, které stejně potřebujete, které stojí 26 Kč. Podáváte je pokladní ta je načte, napíše kód kupónu ten bez problému prochází. Je na vás požadováno doplatit 8 Kč dáváte pokladní desetikorunu a s děkuji odcházíte.

Kde se stala chyba? Je to prosté programátor jistě strávil desítky hodin programováním systému na věrnostní program, ale už nenašel minutu na to, aby vytvořil definici chybové hlášky v naším případě "pro čerpání bodů je třeba nakoupit nad nebo v hodnotě kupónu". Jistě si jako téměř každý programátor řekl v mnoha bodech "no to je přeci jasné ne?" "Nene pane programátore to opravdu jasné není a lidé, kteří musejí vaši aplikaci používat potřebují pracovat a ne přemýšlet jak jste to myslel!" :-)


24 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Spike

Comments


xxxxx

bottom of page