top of page

Rocková kapela KATR zahrála na Zvikovci.

Aktualizováno: 28. 4.

Letos tato rocková formace z Plzně slaví již 20 let své existence na pódiích, a tak jsme jí věnovali pozornost, když vystoupila 9.7.2022 v rekreačním středisku Pohoda na Zvikovci. Ohlas návštěvníků byl příznivý, což dokladuje úspěch vystoupení i spokojenost obecenstva, které průběžně vyjadřovali potleskem.


Začátek seskupení Plzeňské kapely KATR sahá na jaro roku 2002. Tehdy jako většina jiných kapel začínala na převzatých skladbách od známých kapel jako např. AC/DC, IRON MAIDEN, ACCEPT, JUDAS PRIEST a dalších ikon světové rockové scény. Tento výběr kapel se zaměřil na typicky známé hitovky, které každý nadšenec do hudby snadno poznal, což se logicky setkalo u posluchačů s velkým ohlasem, a tak kapela získávala své první fandy. Tím se skupina stala známější, a to zároveň pomohlo vytvořit povědomí i osvětu u pořadatelů různých akcí, takže skupina dostávala nabídky na hraní. Tyto příležitosti kapela uvítala s radostí a zároveň ji motivovala k vlastní tvorbě skladeb. Sice to mělo nejdříve pomalý průběh, ale postupně se zvyšovala hudební zapálenost, takže již v roce 2004 došlo k natáčení jejich prvního oficiálního CD s názvem KATR s.r.o.


Krátce po této události nastala první změna v sestavě, která se týkala bubeníka. Kapela se dál zaměřila stále více na vlastní tvorbu, nicméně díky oblibě u fanoušků, hrají některé převzaté sklady na koncertech a vždy je to oživení večera. Jakmile kapela úspěšně zaučila nového bubeníka přišel významný mezník v jejich historii. V té době se totiž konala internetová soutěž Gambrinus paráda, kde se kapela umístila na skvělém druhém místě. Dokonce v přibližně stejném období přišel pro kapelu KATR nevídaný úspěch s písní Barbie, neboť se střídala na prvním a druhém místě s Alešem Brichtou v rockparádě na rockrádiu Šumava.


Ačkoliv kapelu doprovází plno pozitivních úspěchů, náhle přichází další personální změna. Kapela byla nucena vyměnit jednoho z kytaristů, ale ani to je neodradilo a jelo se dál. Trend pozitivních výsledků se potvrdil, protože kapela KATR se umístila na čtvrtém místě v soutěži Hibaj na plac, které se zúčastnilo 150 kapel z celé České republiky, což byla velká konkurence. Ovšem uplynul rok a opakoval s stejný problém, hledání druhého kytaristy. Naštěstí netrvalo dlouho a kapelu posílil člověk, který konečně svůj nástroj uměl vzít pořádně do ruky. Nový člen zapadl do kapely perfektně, a tak se v roce 2010 začalo natáčet druhé CD s názvem Nikdo není dokonalej. Tahle nahrávka byla už jen o vlastní tvorbě.


Vše bylo na dobré cestě v nastavené stabilitě, skupina často koncertovala, připravovala nové věci a konečně fungovalo plno věcí, jak má. Jako blesk z čistého nebe kapelu zasáhne oznámení od dlouholetého člena a kytaristy, že odchází. Když už se zdálo, že kapela nabrala skvělý směr, tak místo, aby s soustředila na dojednávání vystoupení, musela opět řešit sehnání náhrady. To se naštěstí podařilo, ale po uplynutí přibližně jednoho roku dospěla do stadia, kdy členové kapely cítili, že to prostě není ono a opět musela řešit náhradu. Když už se to podařilo a začalo to znovu klapat, přišla další nečekaná rána v podobě odchodu bubeníka. Takže místo kytaristy se rovnou hledal i bicman. Následkem této situace se skupina KATR nacházela v nepříznivé situaci, kdy musela nedobrovolně odříkat koncerty, alespoň na nejnutnější dobu, než se nové posily naučili hrát vybrané skladby.


Samozřejmě to zabralo určitý čas, ale nakonec se vše zvládlo kapela začala konečně znovu vystupovat. Velkou událostí a pochopitelným oživením pro celou kapelu byla příležitost být předskokanem na koncertu bývalého frontmana známé legendy IRON MAIDEN Blaze Bayleyho, který si s KATREM zazpíval song od „Maidnů“ s názvem The Trooper. Na léto roku 2015 bylo domluvené nahrávání třetího a zatím posledního CD Monstra.


Co se však nestalo a je to až na hollywoodský scéna, pouhých čtrnáct dní před natáčením byla kapela nucena pro nevhodné chování propustit ze svých služeb bubeníka a zařídit téměř nemožné, tedy najít během pouhých 14 dnů nového a secvičit s ním repertoár. Situace v duchu „mission impossible“ a snad všech svatých tam nahoře se to povedlo. Pak se sice ještě udála jedna změna na postu kytaristy, ale od té doby má skupina KATR konečně stabilní sestavu a vše funguje v naprostém pořádku, jak lidsky, tak i hudebně. Kapela již hraje výhradně vlastní tvorbu a těší se na co nejvíce hraní pro své fanoušky.


Současná sestava je Zdenek Vardžik – zpěv, Martin Tóth – bicí, Miloš (Bubu) Wirland – basa, Štěpán Král - kytara, vokály a David (Dave) Černý – kytara.


49 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


xxxxx

bottom of page