top of page

S čerty nejsou žerty!

Aktualizováno: 8. 12. 2022

Nejdříve se pozastavme nad svatým, ne vše je všeobecně známo. Svatý Mikuláš byl v roce 300 biskup v Myře v Lykii (dnešní Turecko). Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí, jako obránce víry a zachránce nespravedlivě obviněných. Svatý Mikuláš je druhý nejuctívanější svatý v celém křesťanství, hned po Panně Marii. Je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů, vězňů a díky jedné legendě, kdy zachránil tři ženy z veřejného domu je patronem, také prostitutek. Svátek sv. Mikuláše je 6. prosinec a je spojen s rozdáváním dárků dětem v předvečer 5. prosince.


Každý asi zažil nebo alespoň viděl Mikuláše, anděla a čerta. Někdy to bývá i dobrý přivýdělek sehrát tuto trojici a někdy byl i problém si pro obveselení dětí Mikuláše, anděla a čerta objednat. V Horní Cerekvi to rodiny měli celkem jednoduché stačilo dojít s dětmi na náměstí. Ne všechny akce v Horní Cerekvi se konají u KD, tato Mikulášská show se konala v parku na náměstí T. G. Masaryka.

Vše začalo 5. 12. 2022 v 9 hodin ráno. Budoucí čerti si připravovali dřevo a začalo se budovat peklo, ale také nebe. Skutečně nezvykle precizní vybudování celého, pekelného areálu nás hodně překvapilo (přeci jen, je to jen na jeden večer), ale výsledek stál rozhodně za to. Jak jsme se dozvěděli, páteří Pekla v HC jsou místní fotbalisté.


V 16:14 vše vypuklo. Andělé byly krásný (tři bílí - jeden černý), ale moc jsme se jim raději nevěnovali, protože čerti byli drsný a bylo nám jasné, že každý anděl má svého čerta :-)

V pekle probíhaly pravidelně čertovské reje doprovázené pyrotechnikou a sem tam dětem strachy ukápla slzička. Mikuláš přišel z radnice, asi se byl poradit se starostou a spravedlivě odměňoval všechny děti a chránil je před odvedením do pekla. Akce nebyla logisticky vůbec jednoduchá, protože na každé dítě, čekal speciálně jeho balíček a omyl byl nepřípustný :)


V hrncích se vařila voda, aby jí bylo dost na různé nápoje s griotkou, rumem, punčem a také byly na výběr různé čaje. Pekelně pěkná akce plná ohňů, světýlek a skvělé muziky. Samozřejmě, že když vám zazvoní u dveří Mikuláš s andělem a čertem má to také své kouzlo, ovšem toto bylo nesrovnatelné. Čerti a jejich peklo, byli opravdu hustý a rudý lucifer sedící na trůnu v obstoupení cca 10 čertů, ve všudypřítomných pekelných plamenech, byl skutečně zážitek. Věříme, že dětem, které maličko zlobí, to určitě chvilku v paměti zůstane :-)

Mikuláše, anděli a čerty v Horní Cerekvi organizuje spolek EmaDry, z.s. a předsedovi tohoto spolku panu Lukášovi Suchému jsme položili několik otázek.


- Kolikátý byl letos ročník a kdy se konal první?

Historie naší Mikulášské akce trvá už delší dobu. "PEKLO", jak jsme to poté nazvali se konalo poprvé v roce 2020. Letos to tedy byl 3. ročník.


- Kolik vás je - tedy kolik je účastníků v realizačním týmu?

Počet účastníků se dost liší podle toho, jak kdo má čas a ne každý se zapojil každý rok. Ačkoli akci oficiálně pořádá spolek, tak se na akci podílí místní sportovci se svými polovičkami a náš pan starosta. Pokud bych měl napsat nějaké číslo, tak dohromady nás může být tak 25 lidí.


- Jaký máte názor na Krampusáky?

Krampus pochod jsem navštívil dvakrát a byl jsem nadšený. Úžasná akce, úžasné masky, skvělá show. Zvlášťe v Rakousku se mi to moc líbilo. Když to ale porovnám s naší akcí, tak naše akce je zážitek spíše pro děti a krampus pro dospělé.


- Vzpomenete si na nejlepší dárek, jaký jste dostal k Mikuláši?

To už si vůbec nepamatuji. Pro mě byl největší dárek, když od nás čerti odešli :D


- Jsou všechny ročníky Pekla v Horní Cerekvi stejné/podobné a nebo děláte změny?

Princip je vlastně každý rok úplně stejný. Snažíme se každý rok udělat něčím trochu jiný, ale jsou to spíše takové detaily, kterých si všimneme my, než návštěvníci. Naším cílem je samozřejmě akci posouvat dál. Všechno je o penězích. Akce však není výdělečná, takže se musíme držet rozumných nákladů.


- Jak byste hodnotil letošní akci a co byste vzkázal účastníkům a návštěvníků?

Letošní akci považuji opět za vydařenou. Jediná věc, která nám může akci pokazit je počasí a to nám naštěstí každý rok přeje. Návštěvníkům jménem všech moc děkuji za účast. Jsme rádi, že si tolik lidí vybere pro své děti zrovna naší akci. Zpětné ohlasy, úsměvy dětí v nebi a pláč v pekle jsou pro nás velkou odměnou :D


- Dělá spolek EmaDry, z.s. ještě nějaké další akce?

Máme spoustu nápadů na další akce, na každé roční období. Prozatím ale pořádáme pouze PEKLO Horní Cerekev.
455 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Hozzászólások


xxxxx

bottom of page