top of page

Trapná milost prezidenta aneb ochrana mocných

Aktualizováno: 31. 3. 2022

Udělená milost prezidenta pro Miloše Baláka, který byl šéfem lánské obory je do nebe volající ostudou. Místo toho, aby šel sedět zkorumpovaný podvodník, tak se hradní mafie postarala o zmaření spravedlnosti. Celkem správně to většina českých politiků se znechucením komentuje jako vstup do historie hanby nebo dokonce "flusnutí do ksichtu" policistům, soudcům a státním zástupcům.


Z vybraných výroků uvádíme namátkou následující:

Miloš Zeman

„Jsem překvapen rozhodnutím pana prezidenta. Obávám se, vzhledem ke všem okolnostem tohoto případu, že tento krok nepřispívá k důvěře občanů v právní systém naší země,“ napsal Novinkám šéf vlády Petr Fiala (ODS).Šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN) milost označil za ukázku protekcionismu a selektivního přístupu. „Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena,“ uvedl.


„Chceme se mi zvracet,“ reagoval lapidárně šéf lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Miroslav Balák

Rozhodnutí okresního soudu v Kladně potvrdil dne 24. 3. 2022 Krajský soud v Praze a Miloš Balák byl pravomocně odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit měl též 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního zástupce organizačních složek státu a jiných právnických osob s majetkovou účastí státu.


Milost prezidenta Miloše Zemana se týká všech částí uloženého trestu a byla udělena neočekávaně rychle v sobotu 26.3. 2022, tedy dva dny po rozhodnutí soudu.


Soudce Petr Sedlařík udělenou milost okomentoval pro ČTK takto: Zeman nepodryje nezávislost justice, ale podrývá důvěru v akty ústavních činitelů. Balákova funkce podle soudce výrok o trestu ovlivnila, ale zcela jinak, než prezentovala Kancelář prezidenta republiky v odůvodnění milosti. "V trestním zákoníku je výslovně uvedeno, že když někdo zneužije pro páchání trestné činnosti své postavení a svou pozici, své zaměstnání, je to přitěžující okolnost. Nikoli polehčující," uvedl Sedlařík. Zeman podle něj odůvodnění milosti vysvětluje něčím, co není pravda.


Sedlařík zmínil, že není příznivcem exemplárních trestů a nemyslí si, že by měly být ukládány. "Tento trest nebyl exemplární. Byly v něm splněné všechny podmínky pro to, aby byl panu Balákovi udělen nepodmíněný trest odnětí svobody, protože převaha přitěžujících okolností byla zásadní," vysvětlil soudce. Přitěžující okolností podle něj bylo třeba to, že se pachatel trestné činnosti dopustil v exponované pozici. Druhou přitěžující okolností bylo to, že peníze odtékaly od daňových poplatníků prostřednictvím Kanceláře prezidenta republiky.


Soudce také poukázal na signál, který milost pro Baláka vysílá veřejnosti. "Teď je problém vysvětlovat, proč je na tom někdo, kdo je ve stejném postavení, lépe, protože zná někoho lepšího. To je na celé věci nejsmutnější," doplnil Sedlařík.


Soudce zdůraznil, že prezident má právo udělit milost. "Na druhou stranu odůvodnění, které k tomu podal, je spolu s tím, že si ještě ani nemohl přečíst odůvodnění Krajského soudu v Praze, kterého ho zřejmě nezajímalo, poněkud nepřiléhavé," uvedl Sedlařík.9 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Výročí

Σχόλια


xxxxx

bottom of page