top of page

Zůstane Ukrajina ve válce s Ruskem osamocena?

Z Ukrajiny už kvůli ruské agresi uprchlo téměř dva miliony lidí a předpokládá se, že konečné číslo bude minimálně 4 miliony uprchlíků. Ruská vojenská operace na Ukrajině začala ráno ve čtvrtek 24. února a Putin dal jasně najevo, že Ukrajinu obsadí a vojenské operace stále pokračují. Mrtvých a zraněných vojáků a civilistů přibývá a zdá se, že ruské okupanty nic nezastaví.


Jenomže Rusko frustruje pomalý postup invaze. Na Ukrajině našly odhodlanou ukrajinskou obranu se kterou moc nepočítaly. Také množství logistických chyb a vzrůstající protiválečná nálada v ruské armádě zásadně narušuje proběh ruského postupu. Proto se Kreml rozhodl ve všech směrech přitvrdit.


4.3.2022 zveřejnila informaci agentura Izvestija , že cenzurní úřad Roskomnadzor, zablokoval v Rusku přístup k sociálním sítím Facebook, Twitter a Youtube a také ubytovací portál Booking.com. Svůj krok úřad vysvětluje nespokojeností s tím, jaké informace se o invazi objevují na sociálních sítích a v dalších médiích a "diskriminací ruských médií", píše agentura.


Roskomnadzor

Roskomnadzor - Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií) je federální úřad, sídlící v Moskvě, spadající pod ministerstvo komunikací Ruské federace. Od 1. listopadu 2012 rozhoduje, dle federálního zákona, také o zařazení webů na ruskou černou listinu, čímž v rámci Ruska provádí i cenzuru Internetu.

Po celém světě probíhají demonstrace proti ruské politice, která vede agresivní válku na Ukrajině. V pátek 4.3. 2022 se v Praze na Václavském náměstí shromáždilo tisíce lidí na akci We All Stand with Ukraine | Evropa stojí za Ukrajinou, kterou pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. Přes telemost promluvil k demonstrantům i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Jestliže zvítězíme, a já jsem si jist, že zvítězíme, bude to vítězství pro celý demokratický svět, bude to vítězství pro svobodu, vítězství světla nad tmou, svobody nad otroctvím".


Václavské náměstí - demonstrace pro Ukrajinu

Demonstrace se konala také na podporu Ruska a to v hlavním městě Srbska v Bělehradě. Kolem dvou tisíc lidí se sešlo v centru Bělehradu před pomníkem krále Milana Obrenoviće, aby se vydali na pochod na podporu Ruska. Demonstranti odmítají protiruské sankce a velebí bratrství mezi Srby a Rusy. K účastníkům protestu z pódia promluvili zástupci krajně pravicových organizací a mimo jiné zazněla tvrzení, že pokud Srbsko po volbách uvalí na Rusko sankce, vyjde do ulic dvakrát tolik lidí než nyní a že "každý Srb je ruský bratr“.


V sobotu 5.3. 2022 utrpěly ruské vzdušné síly nad Ukrajinou těžké ztráty. Podle specializovaného webu Oryx šlo o deset letadel a vrtulníků včetně moderních strojů Suchoj Su-30SM a Suchoj Su-34. Mezi sestřelenými piloty byli i ti, kteří bojovali v Sýrii v roce 2011. Jeden z dvoumístných Suchojů Su-34 s červeným číslem 24 byl sestřelen nad Černihivem, oba členové posádky se katapultovali, jeden byl zajat, druhý podle neověřených zpráv zahynul. Letoun s tímto číslem byl nasazen v Sýrii, kde se podílel na řadě operací a jeho zajatý pilot, major Krasnojarcev byl vyfotografován na ruské základně Hmimín v Sýrii spolu s Vladimirem Putinem a syrským prezidentem Bašárem Asadem.


zajatý pilot, major Krasnojarcev na ruské základně Hmimín v Sýrii spolu s Vladimirem Putinem a syrským prezidentem Bašárem Asadem

sestřelení ruského vrtulníku Mi-24 (Twitter: Idrees Ahmad @im_PULSE)


Ukrajinské letectvo a protivzdušná obrana sestřelilo od začátku války 52 nepřátelských stíhaček a 69 vojenských vrtulníků.


Sankce proti Rusku od sportu po ekonomiku uvalené téměř celým světem, zmražování majetku ruských oligarchů a politiků, kteří podporují válku proti Ukrajině se začínají projevovat. Jen namátkou znáte tyto společnosti? Shell, BP, Google, Microsoft, Dell Technologies, Apple, Disney, Warner Bros, Sony Pictures... V Rusku je znají také, ale nic si aktuálně od těchto firem nepořídí a tímto výčtem to zdaleka nekončí. Společnosti Visa a Mastercard ukončily své působení v Rusku, tedy vybírání z bankomatů nebo placení kartou bude v Rusku hodně komplikované. Zvedají se protesty proti invazi také v samotném Rusku i v ruské armádě. Ruský ropný gigant Lukoil ve čtvrtek 3.3. 2022 vyzval k ukončení války na Ukrajině. Operace na Ukrajině nejdou podle plánu a v ruském generálním štábu a politickém vedení rychle roste nervozita. Rusku hrozí ekonomický kolaps nejenom kvůli sankcím, ale také, protože válka je drahá. Rusko stojí, každý den cca 20 miliard dolarů (440 miliard korun), tedy "proválčili" už několik ročních státních rozpočtů ČR.


Určitě se něco stát musí, protože pomoc pro uprchlíky je sice rozhodně správná, ale tím se řeší následek nikoliv příčina. Problém je, že protesty v Rusku rozmetají represe, informace utne cenzura a dle poslední vyjádření prezidenta Putina je opakovaně zmiňována i krajní varianta použití jaderných zbraní. Za aktuální situace neznáme rozumné řešení - Putin neustoupí a západ ustoupit nemůže, protože není kam ustupovat. Karty jsou rozdány, ale jak tato hra plná mrtvol a utrpení skončí nemá dle našeho mínění nikdo ani tušení.


28 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


xxxxx

bottom of page