top of page

Ukrajinisté ČR

V Praze dne 1. dubna 2022


Otevřený dopis a prosba českým sdělovacím prostředkům


Od vypuknutí nové fáze rusko-ukrajinské války, jež nabyla zcela nový rozměr, jsme jako ukrajinisté často dotazováni na „ukrajinský neonacismus“. Nejčastěji je tato otázka spojována s oddílem speciálního nasazení Národní gardy Ukrajiny Azov.


Věříme, že naše média jsou zde vedena snahou o pochopení kontextu a často i vůlí získat argumenty pro boj s ruskou válečnou propagandou, která podobná témata vhazuje do našeho informačního prostoru, aby odvedla pozornost od ruských válečných zločinů.


Nikdy jsme nebyli zastánci tabuizace bolestivých témat, ale v současné chvíli nepovažujeme za etické rozebírat ideologii jednotlivých členů oddílu Azov, který je integrální součástí ukrajinských vojsk.


Nemáme žádné důkazy o tom, že by se neonacismus, k němuž se údajně hlásí určité procento jeho příslušníků, projevoval v konkrétních skutcích této ozbrojené formace a že by se Azov v současnosti dopouštěl protiprávního jednání. Jediné, co k tomuto tématu můžeme říci, je, že bojovníci Azova hrdinně brání obklíčený Mariupol, v němž páchá válečné zločiny ruská armáda. A že na to za našeho přihlížení zůstávají se svým městem sami.


Mgr. Lenka Víchová

Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D.

PhDr. Bohdan Zilynskyj, Ph.D.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Відкритий лист-звернення до чеських ЗМІ

(Прага, 1 квітня 2022 року)


З початком нового етапу російсько-української війни, яка набула цілком нового виміру, до нас як україністів часто звертаються ЗМІ із проханням прокоментувати «український неонацизм». Найчастіше це питання пов’язують із Окремим підрозділом спеціального призначення Національної гвардії України «Азов».

Ми впевнені в тому, що наші ЗМІ керуються намаганням зрозуміти контекст, а також бажанням отримати аргументи для боротьби з російською військовою пропагандою, яка використовує подібні теми й заповнює ними наш інформаційний простір, щоб відвернути увагу від російських воєнних злочинів.


Ми ніколи не були прихильниками табуювання болючих тем, але в даний час не вважаємо етичним аналізувати чи коментувати ідеологію окремих бійців підрозділу «Азов», який є інтегрованою частиною українських військ. У нас також немає доказів того, що неонацизм, який нібито сповідує певний відсоток бійців «Азову», відображається в конкретних протиправних діях цього збройного формування.


Єдине, що можемо сьогодні стверджувати, це те, що бійці «Азову» героїчно захищають місто Маріуполь, у якому російська армія здійснює воєнні злочини. І що ці воїни залишилися наодинці з ворогом у своєму місті.


Ленка Віх

Давід Свобода

Богдан Зілинський

37 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


xxxxx

bottom of page