top of page

Válka na Ukrajině přehled událostí, autentická videa a fotky

Aktualizováno: 2. 4. 2022

Naše redakce zaznamenala zcela nepochopitelnou reakci jedné české ženy, která žije spokojeně se svým synem ve svém domě kousek od Prahy a 100% nemá žádné vazby na Rusko. Řekla doslova: "Putin to dělá dobře vyčistí Ukrajinu od Banderovců a tím chrání i naší zem". V absolutní pravdě po vyslechnutí této věty a dalších podobných

byl náš reportér zralí na infarkt. Podle našeho názoru pokud Putina nic nezastaví budou Ruské tanky do "roka a do dne" na Václavském náměstí!


Přehled z posledních dnů:


Ruský prezident Vladimir Putin po nedělní poradě v Kremlu, které se zúčastnil ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov oznámil, že nařídil uvést jaderné síly do vysokého stupně pohotovosti. Následně Putin prohlásil „Západní země nejenže podnikají nepřátelské akce proti našemu státu v ekonomické sféře, nejvyšší představitelé Severoatlantické aliance navíc učinili agresivní prohlášení týkající se naší země.“


Rusko používá při invazi na Ukrajinu kazetovou munici, tedy bomby a hlavice, které mají submunici. Jedna nevybuchlá raketa z raketometu BM-21 Grad, s našla, když dopadla na dětské hřiště v Charkově. Podle organizace Amnesty International kazetová munice zabila na Ukrajině jedno dítě a dva dospělé. Záběry z dronu ukázaly, že hlavice se rozprskla a submunice zasáhla sedm míst, čtyři na střeše a tři na chodníku. Dále má

Amnesty International důkazy, že při ostřelování města Ochtyrka v Sumské oblasti byla nasazena raketa 9M27K Uragan ráže 220 mm se submunicí. Zasáhla místní mateřskou školu Solnečko, kde se lidé pokoušeli najít bezpečí.


V pondělí 28.2.2022 u řeky Pripjať na hranicích s Běloruskem se konala první jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Bezpečnost delegace slíbil garantovat běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj řekl, že příliš v úspěch jednání nevěří, je ale potřeba to zkusit. „K zachování Ukrajiny je třeba pragmatismus". Jenání nepřinesla žýdný konkrétní výsledek krom dohody, že další jednání budou pokračovat. Ukrajinská strana požaduje okamžité ukončení války a stažení Ruské armády co požaduje Ruská strana není známo. Kreml se před jednáním zdržel oznámení ruských požadavků. Putin, který se jednání přímo neúčastnil, po telefonu řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, že trvá na tom, aby se Ukrajina stala neutrální zemí.


Podle serveru Daily Beast ruští velitelé nutili násilím vojáky, aby šli do války s Ukrajinou, uvedla v neděli ruská nevládní organizace Výbor matek vojáků. Připravuje kvůli tomu podat stížnost Kanceláři vrchního vojenského prokurátora. Do války byli posláni čerstvě odvedení vojáci základní prezenční služby, kteří do ní nastoupili teprve nedávno. Matky si stěžují, že bylo „záklaďákům” sděleno, že jedou k hranicím Ukrajiny na manévry. Tam jim náhle změnili status na vojáky z povolání, kteří se upsali armádě na delší dobu a byli vrženi do války.


Válka na Ukrajině pokračuje. Hlavní boje se v posledních dnech odehrávají ve dvou největších městech – Kyjevě a Charkově, kde ukrajinští vojáci zatím úspěšně odráží útoky ruské armády. Kyjev odolává nočním bojům, na Charkov pálily stíhačky z Běloruska. Směrem ke Kyjevu se pohybují rozsáhlé ruské pozemní jednotky, uvedla na základě nejnovějších satelitních snímků společnost MAXAR. Ruská armáda je podle ní asi 60 kilometrů od hlavního města Ukrajiny, kolona je pět kilometrů dlouhá a jsou v ní tanky, vozy dělostřelectva i cisterny s palivem, jehož nedostatek ztěžoval postup ruských tanků.


Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že při hromadném ostřelování ruských sil v Charkově zahynuly desítky lidí. Na místě jsou nejspíše stovky zraněných. Město je cílem těžkého ostřelování údajně z raketometů Grad. Zasaženo bylo rovněž okolí nákupního centra Equator.


Pátý den od zahájení invaze na Ukrajinu má ruská armáda pod kontrolou jen malou část země a dosud neobsadila žádné z velkých měst. Bez boje se Rusům zatím podařilo pouze ovládnout regiony, které dříve ovládali separatisté, tedy samozvané republiky v Doněcké a Luhanské oblasti. Stejně jako ruským armádním silám na severu, ani těm, které se do invaze zapojily z Ruskem již dříve anektovaného Krymu, se zatím nepodařilo

zabrat některé z větších strategických měst. Zatímco o Mariupol se stále bojuje, Oděsa podle dostupných informací zatím odolává bez větších problémů.


Americká soukromá společnost Maxar, která disponuje satelitními snímky, uvedla, že na jihu Běloruska zaznamenala rozmístění dalších jednotek pěchoty a vrtulníků. To by potvrzovalo dřívější slova ukrajinské armády, že se do války chystá zapojit také Bělorusko.


Celkem deset veteránů z USA, Británie a Německa vyslyšelo prosbu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a vyrazilo bojovat proti ruské armádě. Bývalí elitní vojáci se stanou součástí mezinárodní cizinecké legie, působit mohou také v řadách teritoriální obrany. Do ukrajinské cizinecké legie se přihlásily už tisíce lidí, uvádí Kyjev.


Centrum ukrajinského města Charkov zasáhla masivní exploze. Rusové bombardovali operní sál, koncertní halu a vládní kanceláře na náměstí Svobody. Několik lidí při útoku zahynulo. V Bělorusku čeká u ukrajinských hranic asi 300 tanků. Kyjev tvrdí že se Rusko bude snažit zdůvodnit zapojení běloruských vojáků do bojů.


Rusové bombardují civilní předměstí Kyjeva poblíž místního letiště. V nedaleké Bílé Cerkvi hoří vojenská základna, kde byl zničen sklad paliva. Útokům čelí i satelitní město Vyšněve. Ukrajinské tajné složky zlikvidovaly čečenské bojovníky, kteří chystali atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.


Ruská armáda provedla v 1.3.2022 večer letecký úder na základnu 95. výsadkové brigády v Žytomyru na severozápadě Ukrajiny. Úder zasáhl i blízké obytné budovy, které hoří. Podle předběžných údajů byl útok proveden řízenou střelou Kalibr, napsala agentura Unian. Podle městské rady zemřely nejméně čtyři lidé.


Ruští výsadkáři přistáli v ukrajinském Charkově a zapojili se do těžkých bojů s ukrajinskými silami, uvedly ukrajinské bezpečnostní služby. Vojáci podle nich zaútočili na vojenskou nemocnici.Videa a fotky zdroj: Twitter @sabarisjabber, @nexta_tv


Fotografie:


Videa:


Kyjev


Předměstí Kyjeva, Bucha - boj.

V Charkově provádějí okupanti masivní letecké útoky na infrastrukturu města.Hořící sklady s naftou a plynem ve městě Vasylkiv 30 kilometrů na jihozápad od Kyjeva.


Město Charkov je pod neustálým ostřelováním ruskými raketovými systémy kazetovou municí - bomby a hlavice mají submunici.


Byt po výbuchu - Charkov.


Hořící tank ruských útočníků.


Situace po bombardování v Žitomyru. Žitomír (Žitomyr) je historické město ležící na severozápadě Ukrajiny na řece Teteriv, zhruba 130 km západně od Kyjeva.


Zajatý Putinův Burjat v Berezovce (okres Oděsa). Jako obvykle nic nevěděl. Burjati jsou jednou z etnických skupin Mongolů v rámci Ruské federace.130 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


xxxxx

bottom of page