top of page

PŮLNOČNÍ DRAK 2022 - HORNÍ CEREKEV

Vše začalo tím, že byla vybudována mola pro nástup a výstup z dračích lodí. Hodně práce bylo s rozvodem elektřiny a velká legrace nebyla ani stavba stanů a rozložení vybavení. Příprava přistávací dráhy pro Půlnočního draka byla doprovázena deštěm, ale nakonec se vše podařilo a ostrov pokladů ozdobilo srdce.

Také byla připravena rampa s velkoplošnou obrazovkou a vše bylo přenášeno live jako online streaming. K poslechu a tanci hrálo rádio balkón a k dispozici byl rovněž skákací hrad a jako již tradičně na všech akcích jste si mohli nechat pomalovat obličej. Občerstvení nabízelo téměř vše od nealka po alkohol i samozřejmě čepované pivo Poutník. K jídlu kromě klobásy jste si mohli dát třeba langoše.

Minulý ročník přerušila strašlivá bouře, kdy účastníci museli držet stany, aby neodletěly, proto před začátkem letošního Půlnočního draka každý zmiňoval prosbu za příjemné počasí a toto přání se splnilo.

Půlnoční drak byl odstartován ve 12:00 9.9.2022 juniorskými závody. Mladí draci nastoupili a začal boj. Soutěžilo 6 posádek jmenovitě:

Cerekvičtí draci 
Cerekvická dráčata (děti do 12)
Zlaté rybky (děti 3-5 let)
Počátky
Nový Rychnov
Dobronín

Pobíhající prcky v plovacích vestičkách s malými pádly bylo skutečně pěkné pozorovat. Zajímavé bylo rovněž to, že posádka Nový Rychnov přijela na kole (8 km na start - odpádlovat závody - 8 km domů) klobouk dolů. Také je nutné ocenit odvahu Dobronína, protože na dračí lodi usedli na závodech Půlnočního draka poprvé.

Vyhlášení přineslo velkou radost Cerekvickým drakům, protože prostě vyhráli. Cerekvická dráčata skončila čtvrtá a porazila tedy i starší soupeře a všechny pěkně prohnala. Jejich sympatická bubenice je hnala tak, že diváci měli chvílemi obavu, že děti dostanou infarkt :-) Na dotaz, zda to ty děti neuvařilo, odpověděla bubenice Romča "to bylo ještě málo". Prostě Cerekvičtí draci a Cerekvická dráčata nedali nikomu žádnou šanci a zlato zůstalo doma! :-)

Medaile předávala Olympijská reprezentantka a čerstvě bronzová z Mistrovství světa
v ledním hokeji žen Denisa Křížová.

Posádka Počátky se umístila na druhém místě a je nutné dodat, že dali Cerekvickým drakům zabrat, třetí skončil Nový Rychnov, pátý byl Dobronín. Zlaté rybky dostaly speciální ocenění - aby taky ne. Myslíme, že museli být rodiče těchto "špuntů" po závodech spokojeni, protože děti po jídle jistě usnuly v pořádku :-)

Poznámka redakce: omlouváme se posádce Dobronín, u které jsme mylně uvedli, že se nezúčasnili vyhlášení výsledků. Museli odejít dříve z důvodu návaznosti vlakového spoje domů.

Po závodech juniorů začalo pršet, ale i tak využily Hornocerekvické posádky čas do posledního světla a trénovaly.

Na naši prosbu o komentář k závodům organizátorka juniorských Dračích lodí v Horní Cerekvi a aktivní členka posádky Bohyně po víně - Lenka Procházková napsala:

Juniorské závody dračích lodí v Horní Cerekvi
Ve dnech 9. a 10. září se na Zámeckém rybníku V Horní Cerekvi konal již sedmý ročník závodu dračích lodí Půlnoční drak. Jeho součástí byl páteční závod juniorských posádek, kterého se zúčastnilo šest juniorských posádek, a to tři posádky z Horní Cerekve (Zlaté rybky, Cerekvická dráčata, Cerekvičtí draci, ZŠ Nový Rychnov, ZŠ Dobronín a ZŠ Počátky.

Předpověď počasí se celý týden tvářila všelijak, ale naštěstí nás v pátek ráno přivítaly sluneční paprsky a závod proběhl bez kapky deště. 

Dvě cerekvické posádky měly tu čest zahájit sedmý ročník Půlnočního draka, a to Zlaté rybky a Cerekvičtí draci.  Pro Zlaté rybky to byl úplně první závod! Zlaté rybky pádlovaly statečně a myslím, že právě jim patří zlatý pohár a obrovský potlesk! Je třeba podotknout, že Zlatým rybkám je kolem pěti let a nejmladšímu členovi jsou čtyři roky. Děti se s dráhou dlouhou 200 m popraly opravdu statečně a odměnou jim byl dort a medaile.

Všechny posádky jely dvě jízdy, kdy součet časů určil pořadí finálových jízd. O šesté a páté místo bojovali Zlaté rybky a ZŠ Dobronín, o čtvrté a třetí místo se utkali Cerekvická dráčata a ZŠ Nový Rychnov a o druhé a první místo bojovali Cerekvičtí draci a ZŠ Počátky. Všechny týmy bojovaly skutečně jako draci a za ohromné podpory fanoušků dopadly závody v Horní Cerekvi takto:

1.    místo: Cerekvičtí draci
2.    místo: ZŠ Počátky
3.    místo: ZŠ Nový Rychnov
4.    místo: Cerekvická dráčata
5.    místo: ZŠ Dobronín
6.    místo: Zlaté rybky

Všem zúčastněným posádkám gratulujeme a těšíme se na další rok!
Je třeba poděkovat všem malým i velkým závodníkům, ale také jejich rodičům, učitelům a vedoucím, kteří je v tomto sportu podporují. 

V neposlední řadě si velké poděkování zaslouží i organizátoři závodů, parta z Prima sportu Horní Cerekev, v čele s Martinem Dubou a Mirkem Křížem, kteří se svými spolupracovníky připravili opět velice povedené juniorské závody.

Jen tak pro pořádek, kdyby náhodou četl tento článek a reportáž někdo, kdo má o dračích lodích jen letmé povědomí. Dračí lodě to je 20 členná posádka, bubeník a kormidelník. Na začátku lodě dračí hlava a buben (na 98,5 % žena, tedy bubenice), na konci lodě dračí ocas a kormidelník (na 99% muž). Je to jeden z nejtýmovějších sportů na světě. Pro správný výsledek nikdo z posádky nesmí udělat chybu. První Dračí loď vyplula před 2000 lety v Číně.

Po pátku přišla sobota, tak to většinou bývá, pokud se vám samozřejmě nepodaří tak pěkný pátek, že sobotu vynecháte a probudíte se v neděli :-) Tuto sobotu 10. 9. 2022 by však nikdo vynechat nechtěl, což mohou jistě všichni účastníci Půlnočního draka 2022 potvrdit.

Česká asociace dračích lodí přivezla 4 profesionální závodní dračí lodě a zástupce asociace Petr Klíma celé závody moderoval a řídil.

Účast byla velká, v podstatě z celé republiky, celkem 33 posádek. Prostor kolem KD v Horní Cerekvi kompletně zaplnila auta, karavany, stany a dokonce jsme zaznamenali i jedno Týpí.

Celý závod byl provázen odborným komentářem a také veden i organizován. Hlavní události se promítaly live na obří obrazovku, vše fungovalo jak na drátkách. Na nástěnce se aktualizovaly průběžné výsledky a časy a k dispozici byl také online streaming.

Starosta Horní Cerekve Milan Kunst si zařídil posádku s názvem své strany Společně 2022 a moc pěkná trička. Protikandidátka, předsedkyně strany Za spokojenost občanů Hornocerekvicka Ing. Mgr. Dana Mezerová Nevosádová, si v klidu pádlovala v týmu Kdo šel kolem.

Bojovalo se urputně, ale všude byl klid a mír i hodně legrace. Posádky si v cíli děkovaly za hezký závod a i přes mnohé špatné předpovědi - počasí bylo perfektní.

Padla noc a rozsvítilo se srdce a dráhy. Kolem trati zaplály ohně a na dráhu vyjely rozsvícené dračí lodě. Noční závod byl jedinečný zážitek s neopakovatelnou atmosférou pro všechny. V cíli při dojezdu posádek vždy vystřelili dvě rachejtle. Byla to nádhera. Ohňostroj na závěr celé akce byl parádní.

Nesmíme také zapomenout na výsledky, zde jsou ke stažení:
celkové výsledky
výsledky jízd

Po ukončení závodů jsme se zeptali zakladatele a pořadatele Půlnočního draka Miroslava Kříže, jaký má z letošní akce pocit.

Po minulém roce, kdy nám vše překazilo brutální počasí, jsme si to všichni pořádně užili. 7 let pořádám Půlnočního draka, ale velkou zásluhu při realizaci této akce mají přátelé Martin Duba a Jiří Bulant. Také bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům, kteří pomáhali s přípravou dráhy a stavbou stanů. Akce se rozhodně podařila, 33 dospělých posádek, 6 juniorských a stovky návštěvníků si jistě odneslo nejeden zážitek. Kdo na Půlnočním drakovi 2022 nebyl, může jen litovat a těšit se na další ročník, protože Půlnoční drak byl a bude!

Vše ukončila Dračí párty, tančilo se a zpívalo až do 2 hodin ranních :-)

Na závěr pár nočních fotek. Tak zase příště Půlnoční draku DĚKUJI! Nuntius