ROZCHOD

Rozchody a láska živená neštěstím třetí osoby...


 

Každý rozchod je těžký. Tedy je třeba připustit, že se muž a žena mohou rozejít i v naprosté pohodě. Když ona má někoho jiného a on také je to jen o dohodě. Jednoho dne se sejdou a řeknou si, bylo to fajn, ale nemá smysl v tom pokračovat. Rozejdou se a zůstanou přátelé, ale moc často to tak nebývá. Většinou je to pro jednoho tragické a nejeden muž a nejedna žena díky tomu skončili v alkoholu, drogách a také obchází kolem rozchodů smrt.

Vůbec se nechci pouště do rozborů, proč k rozchodům dochází a proč slova jako láska a miluji tě jsou mnohdy jen prázdné fráze bez obsahu. Je XY faktorů, které každý vztah ovlivňují a je diametrálně odlišný konec např. půlročního vztahu svobodných a bezdětných nebo pětileté manželství ze kterého vzešli dvě děti. Velkou roli rozhodně hraje věk a zkušenosti a přiznejme si v dnešní době také peníze. 
Ohledně rozchodů a rozvodů, kde jsou děti se vůbec nebudu pouštět do detailních rozborů. Pouze vnímám obecně uznávané pravidlo, že by se vždy mělo stát to, co je nejlepší pro děti. Osobně však obdivuji všechny psychology, sociální pracovníky, soudce a rodiče, kteří dokážou v komplikovaném vztahovém prostředí vědět, co je pro dítě nejlepší… Nicméně chápu, že rozhodnout se musí.
Chci psát v rámci rozchodu o něčem jiném s jistou dávkou naděje, že by to někomu mohlo pomoci. 
Nejvíce bolestivé rozchody bývají, když jsou žena nebo muž silně přesvědčeni o tom, že k rozchodu nemůže dojít. Dokonce bych si odvážil tvrdit, že čím větší je jistota tím více to pak bolí. Kdo to poznal ví jaký je to „psychický masakr“, když něco končí, co ještě včera, před týdnem, před měsícem bylo krásné a skvělé. Jak se s tím vyrovnat? Těžce…
Jak už jsem psal neexistuje univerzální vzorec pro rozchod a tedy nemůže existovat univerzální rada. Myslím si však, že existuje několik důležitých pravidel. 
Nejdříve si vzpomeňte, jak jste se seznámili a jak a proč došlo k tomu, že jste započali váš vztah. Možná dojdete k poznání, že chyba byla od začátku a pak nezbývá než se s tímto faktem smířit, zapomenout a jít dál. Já vím lépe se to píše a říká než dělá, ale co špatně začne nemůže dobře skončit. Bylo to založeno pouze na penězích – penězi to skončí, bylo to založeno pouze na sexu – sexem to skončí a nebo, to chcete obráceně? Bylo to pouze o penězích a skončilo to na sexu, bylo to pouze o sexu a skončilo to na penězích. Možností je XY sex, peníze, jídlo, intelektualita atd. atd…
Přejděme k konkrétnímu a velice častému příkladu rozchodu. Muž nebo žena si najde někoho jiného rozejde se a vy jste zůstala sama/sám. Trápíte se a nemůžete pochopit, jak se to mohlo stát.
Jestliže jste přesvědčeni, že váš vztah byl tzv. „osudový“ a vaše „láska“ udělala rozchodem chybu a věříte v obnovení vztahu je třeba se nad tím trochu zamyslet. V prvé řadě je potřeba dát tomu čas. Co je dle mého důležité je nastolit tzv. komunikační ticho. Je rozchod – ok – nepište, nevolejte. Ať to bolí jak to bolí buďte neviditelný. O tom jak jste špatný/á a jak je vaše lepší bez vás si budou povídat a to, že jste sám/sama a budete např. vypisovat srdcervoucí sms a výčitky bude pouze živit ten nový vztah. Jestliže očekáváte zprávu např. „miláčku promiň, už to chápu, chci se k tobě vrátit“ tak na to zapomeňte to je na hranici zázraku. Když to, ale vydržíte může se stát, že vám po nějaké době přijde zpráva „ahoj, jak se máš?“ a ta může znamenat obrat.
To samé platí v případě, že vám ze vztahu zbylo něco společného. Ať už je to televize, auto, byt a nebo třeba firma věřte, že protahováním (dořešení, rozdělení, vyrovnání atd.) ničeho nedosáhnete. Budete znovu živit ten nový vztah a stanete se v hovorech vašich protějšků se stane pouze „ta kráva“ – „ten debil“ a pomůžete jim ukájet se na vašem neštěstí. Nic neprotahujte a vše ukončete nejrychleji, jak to půjde tak, aby co nejdříve mohl a začít fungovat v z realitě jejich vztah bez vás bez toho abyste ho živili svým neštěstím.
Pozor na návraty. Návraty jsou vždy problematické a většinou nevydrží. Těch pár dnů „slávy“, když se dáte znovu dohromady odejde a vrátí se vzpomínky na to, jak to bylo těžké po rozchodu. Samozřejmě je to individuální a hodně vztahů může rozchodem naopak posílit. Nicméně těžko se mažou vzpomínky a v tomto ohledu je asi nejvíce důležité kolik zla a bezcitnosti se v rámci rozchodu stalo. Nikdy nedělejte skutky a nevyslovujte slova, která nemají význam, v ničem vám nepomohou a pouze někoho poškodí. Může se to proti vám obrátit, když to nejméně čekáte.
Říká se, že po rozchodu pokud jste na té smutné straně je nejlepším lékem najít si někoho jiného. To samozřejmě funguje, ale dejte si velký pozor na to, co vlastně chcete. Smutné totiž je, když si najdete „náhražku“ a podvědomě čekáte na svého nebo svou. Když se vám totiž splní vaše přání budete muset realizovat to čím jste si prošli a to není dobré. S city není dobré si zahrávat – „karma je zdarma“ aneb (trochu bible) nečiň jinému to, co nechceš, aby se dělo tobě. Samozřejmě vše vždy řeší upřímnost a když si dva řeknou „je to pouze tak a co bude to bude“ a oba dva to při plném vědomí přijmou může vše bez problému fungovat.
Opatrně na pomstu. Naprosto chápu, že může být XY důvodů se mstít, ale žádná přímá pomsta vám nepomůže. Nejlepší pomstou je, když se budete mít lépe než, ten kdo vás podvedl a zradil. Uvědomte si a to velice důsledně, že násilí vás může jen dostat do horší situace než jste. Když zmlátíte frajera vaší bývalé partnerky a nebo když zmlátíte frajerku vašeho bývalého partnera, tak chápu, že si  ulevíte, ale láska se k vám nevrátí a může se vám velice dobře stát, že budete chodit po policajtech a případně po soudech a to nepotřebujete.
Někdy je to tak a někdy jinak. Moc soucítím s každým, kdo si prošel nebo prochází těžkým rozchodem, zradou a beznadějí. Jedna z mála útěch, která funguje, že to všechno bylo a je správně a  mělo to nějaký smysl jehož poznání teprve přijde.

Zaujalo vás téma "Rozchody" a máte k tomu, co napsat - kontaktujte nás!