SNĚHULÁK ☃
PŘÍBĚH JEDNOHO ČESKÉHO SNĚHULÁKA - FOTODOKUMENTACE O POMÍJIVOSTI
Všechno začalo v sobotu 18.1. 2020 kolem poledne. Den před tím napadl sníh a příběh sněhuláka mohl začít.
Na začátku byla sněhová kulička a ta se zvětšovala, až z ní byla první velká sněhová koule.
Druhá koule přibyla hned další den a sněhulák vyrostl. Byla však velká zima a druhá koule se špatně připravovala a byla malá. Chvilku to vypadalo, že sněhulák takto zůstane a bude z něj vlastně jen taková kuželka. Nicméně koule se povedla jako hlava sněhuláka více než dobře – prostě byla to koule kulatá...
Pak přišla komplikovaná fáze, protože třetí koule se povedla vytvořit větší než druhá. Bylo tedy třeba druhou kouli jakožto hlavu sněhuláka opatrně oddělit a třetí kouli umístit jako druhou. Následně se nasadila původně druhá koule jako hlava a sněhulák měl svou základní velikost.
Začala sněhulákova oživovací fáze. Nejdříve získal sněhulák na hlavu kšiltovku, což nebyl jednoduchý proces, ale povedl se. Pak se mu vykreslil obličej. Nos a ústa získal nožem a oči měl z ledu. Začala také příprava rukou. Výška sněhuláka v jeho největší slávě byla více jak 2 metry. 27.1. 2020 se změnilo počasí a sněhulák onemocněl - dostal tání. Sice trochu zeštíhlel a kšiltovka se mu pokazila, ale naštěstí se uzdravil a brzy získal také ruce. Ručičky sněhuláka byli malé, ale vítali každého návštěvníka.
Jak všichni víte během přelomu ledna a února 2020 přišlo nečekané oteplení a tak započal nenávratný konec pro našeho sněhuláka. Zhubnul a ukápla mu nejedna slza. Oteplení bylo krátké (cca týden), ale ani následné ochlazení a sněžení 5.2.2020 už sněhuláka nezachránilo. Poslední kousek sněhuláka byl zaznamenán odpoledne 3.2.2020.
Několik rad ke stavbě sněhuláka
a zajímavosti o sněhulákovi.
Základním předpokladem ke stavbě sněhuláka je sníh. Problematickým faktorem může nastat situace, kdy je sníh „suchý, prachový“ tedy, když je velká zima / mráz a konzistence sněhu neumožňuje kvalitní spojení. Jedinou možností je sníh vlhčit. Také je dobré, když je sněhu dostatečná vrstva, protože při valením zvětšující se váze koule se dostanete na povrch a pak je koule špinavá od hlíny a trávy. Kosmetické úpravy pak zaberou hodně času. Velikost koulí si dobře promyslete, protože s velikostí roste váha a můžete se pak dostat do problému při navršování koulí na sebe. Pokud nechcete mít zkřehlé, promrzlé prsty je vhodné mít rukavice.
Unicode - sněhulák - speciální znak ☃ (U+2603).
Pravidla českého pravopisu: sněhulák
SLOVNÍ TVARY: sněhulák / sněhuláci / sněhulácích / sněhuláka / sněhulákem / sněhulákovi / sněhuláku / sněhulákům / sněhuláky
Základní kostra českého sněhuláka se skládá ze tří uválených - uplácaných koulí, ale např. v Japonsku či Spojeném království Velké Británie je zvykem stavět pouze ze dvou koulí. První písemné zmínky o sněhulácích lze nalézt v 16. století u Shakespeara.
V ruštině se sněhulák řekne (Sněžnaja baba) – sněhová bába, v angličtině (Snowman) – sněžný muž, ve francouzštině (Bonhomme de neige) – sněhový dobrák, v japonštině (Yuki Daruma) — Daruma ze sněhu (Daruma je soška, která plní přání), v polštině pak (Bałwan), což je zároveň výraz pro hloupou osobu.
Závěrem
Možná si někdo při návštěvě této stránky řekne, že autor asi trpí nějakou duševní poruchou. K čemu je dobré psát o sněhulákovi?
Sněhulák je jeden z kvalitních důkazů pomíjivosti a do jisté míry marnosti snažení. Vynaložené úsilí pouze umožní zachovat vzpomínku, fotografie, videa, na čas, kdy se sněhulák stavěl a kdy stál, jako součást prostředí ve kterém jste ho tvořili. Zrození sněhuláka se může stát pouze vaším rozhodnutím. Velikost, detaily a poloha sněhuláka je pouze na vaší vůli kolik vašeho času a energie do sněhuláka chcete vložit. Konci sněhuláka nemůžete zamezit a jednou nezbytně zanikne.
LMN - Zamyslet.cz © 2020