top of page

SNĚHULÁK  

PŘÍBĚH JEDNOHO ČESKÉHO SNĚHULÁKA - FOTODOKUMENTACE O POMÍJIVOSTI

Všechno začalo v sobotu 18.1. 2020 kolem poledne. Den před tím napadl sníh a příběh sněhuláka mohl začít.
Na začátku byla sněhová kulička a ta se zvětšovala, až z ní byla první velká  sněhová koule.

sněhulák koule 1
sněhulák koule
sněhulák pvní koule

Druhá koule přibyla hned další den a sněhulák vyrostl. Byla však velká zima a druhá koule se špatně připravovala a byla malá. Chvilku to vypadalo, že sněhulák takto zůstane a bude z něj vlastně jen taková kuželka. Nicméně koule se povedla jako hlava sněhuláka více než dobře – prostě byla to koule kulatá...

sněhulák druhá koule
sněhulák hlava
sněhulák třetí koule
sněhulák kuželka
sněhulák postava

Pak přišla komplikovaná fáze, protože třetí koule se povedla vytvořit větší než druhá. Bylo tedy třeba druhou kouli jakožto hlavu sněhuláka opatrně oddělit a třetí kouli umístit jako druhou. Následně se nasadila původně druhá koule jako hlava a sněhulák měl svou základní velikost.

Začala sněhulákova oživovací fáze. Nejdříve získal sněhulák na hlavu kšiltovku, což nebyl jednoduchý proces, ale povedl se. Pak se mu vykreslil obličej. Nos a ústa získal nožem a oči měl z ledu. Začala také příprava rukou. Výška sněhuláka v jeho největší slávě byla více jak 2 metry. 27.1. 2020 se změnilo počasí a sněhulák onemocněl - dostal tání. Sice trochu zeštíhlel a kšiltovka se mu pokazila, ale naštěstí se uzdravil a brzy získal také ruce. Ručičky sněhuláka byli malé, ale vítali každého návštěvníka.

sněhulák stojí
sněhulák s kšiltovkou
sněhulák ruce
sněhulák hlava profil
sněhulák v noci

Jak všichni víte během přelomu ledna a února 2020 přišlo nečekané oteplení a tak započal nenávratný konec pro našeho sněhuláka. Zhubnul a ukápla mu nejedna slza. Oteplení bylo krátké (cca týden), ale ani následné ochlazení a sněžení 5.2.2020 už sněhuláka nezachránilo. Poslední kousek sněhuláka byl zaznamenán odpoledne 3.2.2020.

sněhulák 2020
sněhulák kouká
sněhulák taje

Několik rad ke stavbě sněhuláka

a zajímavosti o sněhulákovi.


Základním předpokladem ke stavbě sněhuláka je sníh. Problematickým faktorem může nastat situace, kdy je sníh „suchý, prachový“ tedy, když je velká zima / mráz a konzistence sněhu neumožňuje kvalitní spojení. Jedinou možností je sníh vlhčit. Také je dobré, když je sněhu dostatečná vrstva, protože při valením zvětšující se váze koule se dostanete na povrch a pak je koule špinavá od hlíny a trávy. Kosmetické úpravy pak zaberou hodně času. Velikost koulí si dobře promyslete, protože s velikostí roste váha a můžete se pak dostat do problému při navršování koulí na sebe. Pokud nechcete mít zkřehlé, promrzlé prsty je vhodné mít rukavice.

 

Unicode - sněhulák - speciální znak ☃ (U+2603).


Pravidla českého pravopisu: sněhulák
SLOVNÍ TVARY: sněhulák / sněhuláci / sněhulácích / sněhuláka / sněhulákem / sněhulákovi / sněhuláku / sněhulákům / sněhuláky


Základní kostra českého sněhuláka se skládá ze tří uválených - uplácaných koulí, ale např. v Japonsku či Spojeném království Velké Británie je zvykem stavět pouze ze dvou koulí. První písemné zmínky o sněhulácích lze nalézt v 16. století u Shakespeara.
V ruštině se sněhulák řekne (Sněžnaja baba) – sněhová bába, v angličtině (Snowman) – sněžný muž, ve francouzštině (Bonhomme de neige) – sněhový dobrák, v japonštině (Yuki Daruma) — Daruma ze sněhu (Daruma je soška, která plní přání), v polštině pak (Bałwan), což je zároveň výraz pro hloupou osobu.

 

Závěrem
Možná si někdo při návštěvě této stránky řekne, že autor asi trpí nějakou duševní poruchou. K čemu je dobré psát o sněhulákovi?


Sněhulák je jeden z kvalitních důkazů pomíjivosti a do jisté míry marnosti snažení. Vynaložené úsilí pouze umožní zachovat vzpomínku, fotografie, videa, na čas, kdy se sněhulák stavěl a kdy stál, jako součást prostředí ve kterém jste ho tvořili. Zrození sněhuláka se může stát pouze vaším rozhodnutím. Velikost, detaily a poloha sněhuláka je pouze na vaší vůli kolik vašeho času a energie do sněhuláka chcete vložit. Konci sněhuláka nemůžete zamezit a jednou nezbytně zanikne.

LMN - Zamyslet.cz © 2020

 

sněhulák pláče

S jistým nadhledem došlo k překvapení, protože bez jakéhokoliv lidského zásahu sněhulák v jedné své konečné fázi dostal výraz připomínající např. "pohádkovou postavu". Samozřejmě toto tvrzení je subjektivní a záleží na individuálním posouzení každého, kdo fotku sněhuláka, který se změnil, v hromadu sněhu, uvidí.

sněhulák bubák
sněhulák hromádka sněhu
sněhulák hromádka
konec sněhuláka
tady stál sněhulák
bottom of page