top of page

5 Právo na sebeurčení a státnost Ukrajiny

Přejděme k závěrečné části tohoto článku. Z uvedeného je jasně patrno několik skutečností. Ukrajinský národ nejenom že existoval a existuje, ale spíše lze úspěšně pochybovat o národní identitě Rusů samotných.

5 Právo na sebeurčení a státnost Ukrajiny

Nejdříve byla Kyjevská Rus a Moskevské knížectví bylo jen její součástí. Když už z toho chceme vařit guláš, možná jsou Ukrajinci ti originální "Rusové" a Rusové jsou jen druhořadá odnož. Je to zjednodušený, možná i pro někoho povrchní výklad, ale je adekvátní k blábolům, které řekl a říká Putin.

Dle našeho názoru nic nesnese v dějinách srovnání s ruskou propagandou a šíření dezinformací v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ani Hitler, respektive jeho ministr propagandy Goebbels, si nedovolil říkat, že se Poláci, Francouzi a další zabíjejí sami a že musí ty země okupovat, aby zajistil pořádek a mír. Neznáme jiný historický příklad, kdy útočící strana tvrdila, že zavražděné děti "zařídili" obránci, aby měli zajímavé fotografie pro média. Toto vše a mnohem více je svinstvo a ubohost Putina a jeho nohsledů, které nezaslouží sebemenší odpuštění.

Důkazem oprávněnosti ukrajinského nároku na vlastní národní identitu, území a státní suverenitu je nesporný fakt, že Ukrajinci se o to vždy snažili a bojovali za svá práva. Mnohokrát v dějinách, v nedávné historii i v současnosti si mohl ukrajinský národ vybrat jednoduchou, snazší cestu na úkor svých práv, a nikdy to neudělal.

Svět se vlastně bezradně kouká na to, jak je likvidován suverénní stát a národ. Ano hrozí III. světová válka a všichni si uvědomují, že to znamená jaderné zbraně a apokalypsu pro celé lidstvo. Položme si však otázku, kde je ona imaginární hranice trpělivosti Západu a trpělivosti Putina? Nejsme a nechceme být vojenští experti, ale domníváme se, že kdo to tlačítko zmáčkne dříve, bude v jisté výhodě. Případný argument typu "nechme Ukrajinu Putinovi, postarejme se o uprchlíky a bude klid" moc neobstojí. Jste si všichni, kdo takto uvažujete, jisti, že Putin skončí Ukrajinou?

Nuntius

ukrajina_logo_01.jpg
bottom of page