top of page

ALKOHOL

VAROVÁNÍ: Tento článek by neměl číst žádný doktor,  psycholog nebo terapeut, zvláště pak pracující v protialkoholních ústavech a léčebnách. 


Alkohol tedy v rámci alkoholických nápojů je ethanol (ethylalkohol). Jeho využití např. bio-paliva, potravinářství v rámci již uvedených alkoholických nápojů – je vnímán jako rekreační droga, v kosmetice a především v mnoha reakcích v organické syntéze. To snad stačí v rámci definice.


Otázka zní jak v dnešní době přežít bez alkoholu. Je snadné být abstinent, ale čím tím dosáhnete? Jen toho, že svět kolem sebe budete vnímat střízlivě a to vás bude drtit. Samozřejmě alkoholické nápoje sami o sobě nic neřeší, ale než jakákoliv jiná droga má pozitivní vliv na přežití s mnohem menšími následky. Je třeba vnímat abstinenty jako smutné a nešťastné lidi, což samozřejmě nezaručuje změnu v požití alkoholických nápojů, ale v mnoha případech jsou mnohem horší prostředky jak být šťastný.

Zamysleme se nad tím, proč jsou s alkoholem problémy a pokusme se objektivně posoudit jaká míra alkoholismu je přípustná. Základní je být při smyslech, tedy pokud vám to vaše inteligence dá stále se kontrolujte. Pít s mírou je důležité a je známé rčení, že míra se někdy špatně hledá. Základní poučkou je fakt, že pokud budete mít při požívání alkoholových nápojů po ruce vodu dopadne to vždy lépe než bez ní. Prostě donutit se a v určité fázi vypít půllitr vody pomáhá. Důležitá je také kombinace. Na víno není dobrá pít panáky a pokud vypijete hodně vína je dobré si dát na závěr jedno pivo. Nikoliv však obráceně, tedy když pijete pivo tak pijte pivo a nemíchejte to s vínem. Tvrdý alkohol tedy panáky mohou mít velice zákeřné účinky. Může vám to dlouho připadat v pohodě, ale v případě rychlé konzumace přijde znenadání rychlý kolaps. 
Čeká-li vás problematické jednání nebo rande a chcete si dát drink na kuráž, tak si ho dejte, ale ne dva nebo tři. Příliš kuráže vám může vše pokazit. Stále musíte vnímat, že jakákoliv míra alkoholu ve vaší krvi mění váš pohled na okolní svět a to nemusí být v souladu s vašimi zájmy.
Jednoznačně platí, že alkohol nepatří za volant. Jakýkoliv řidič si může o sobě myslet, co chce a cítit se tím nejlepším, ale alkohol vás dostává do stavu, kdy se vám zpomalují a nebo zrychlují reakce a to je špatné, protože řízení je především o vnímání okolí a proto je tolik smrtí a zranění. Prostě nikdy nejde jen a jen o vás a jak umíte kroutit volantem nebo jaké máte auto, ale jde o to zda správně zhodnotíte situaci a správně zareagujete a do tohoto procesu rozhodně alkohol nepatří. 

Cimrmanovo herecké desatero: I opilce zahraje lépe střízlivý.
Samozřejmě, že někteří lidé by alkoholické nápoje pít neměli vůbec a nebo je opravdu málo. V prvé řadě nemocní (játra, cukrovka atd), ale kteří v kombinaci s alkoholem nezvládají své emoce a jsou agresivní. Zcela bez diskuze je nutné před alkoholem chránit děti a v přítomnosti dětí by se alkoholické nápoje konzumovat rozhodně neměli. Samozřejmě problematické je pití mládeže, přiznejme však, že moralizovat může, kdo chce, jak chce, ale kdo se v 15/16 letech neopil?
Je třeba se také zamyslet nad přístupem protialkoholní léčeben. Přísný a důsledný proces, který má pacienta přivést k absolutní abstinenci se mnohdy zvrhává v opak. Tedy možná by stálo za uvážení, aby součástí terapie byla také teoretická průprava jak alkoholické nápoje konzumovat.
Rozumná míra konzumace alkoholický nápojů je velice individuální, protože každý snese něco jiného a také záleží na daném stavu jedince v daném čase. Je velký rozdíl v působení alkoholu na organismus pokud nemá člověk dostatek spánku, pokud má za sebou těžkou práci, když se nenajedl a nebo, když má zásadní psychické potíže. 
Jak zpívá kapela Alkohol „někdy to člověk přežene a v hospodě se ožere…“, ano to se stává. Je třeba mít na paměti, že pokud překročíte svou míru vystavujete se několika rizikům. V prvé ředě může vaše chování vyvolávat úsměv a pak vás může trápit ostuda. Horší je, že pod vlivem alkoholu můžete vyslovit něco, co jste ani tak nemysleli a pak se musíte omlouvat. Zásadní však je, že pokud to přeženete, tak vlastně z celého večírku nic nemáte a nebo vám zůstanou jen střípky a po probuzení je vám špatně. Tedy v podstatě vyhozené peníze za mizerný zážitek. V neposlední řadě je třeba zmínit, že opilost vám může zásadním způsobem narušit prožitek ze sexu. Když se to vše sejde najednou tak jak bylo uvedeno čeká vás ostuda neb „chytré telefony“ dnes zvládnou natočit vše za pár vteřin a hned jste na facebooku atd., za svá slova se budete omlouvat, bude vás to stát dost peněz a bude vám špatně.

Důležité je zmínit, že ať je to jak je to ten, kdo pije pivo, kouří a jezdí autem přispívá na stát v základu více než ten, kdo je abstinent, nekuřák a jezdí na kole.   Spotřební daň je jeden ze zásad příjmů státu a jak jistě víte, každá vláda jedno z mála, co zvládne, je tuto daň zvýšit! 


Tento článek rozhodně nemá za cíl propagaci alkoholismu. Je to snaha o jiný pohled. Uvedená videa jsou pro dokreslení daného tématu a vše je myšleno tak, aby to bylo chápáno s jistým nadhledem a humorem. Kdo to zná ten to zná a kdo to nezná možná to pozná… Ať si každý myslí co chce a hlavně ať si dělá, co chce :-) Možná, že abstinenti žijí déle, ale umřít musí všichni to je jediná jistota každého od narození. Jediné, co zůstává, jsou zážitky a ať už střízlivé nebo opilé, prostě zážitky vám nikdo nevezme. 

bottom of page