top of page

Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou jsou okresní město ležící po obou stranách řeky Vltavy asi 20 km severně od Prahy, v okrese Mělník ve Středočeském kraji. Žije zde přibližně 18 tisíc obyvatel. Je železničním uzlem několika regionálních drah a hlavní trati Praha–Děčín.

Jméno Kralupy údajně vychází ze spojení kor lupy ve významu "ves loupačů kůry". Smůlou pro Kralupy je v tomto ohledu skutečnost, že podle archeologických nálezů měla krajina v okolí dnešních Kralup nad Vltavou povahu spíše stepní. Pravděpodobnější (i když pro město méně lichotivá) je varianta, že jméno vzniklo jako hanlivé označení místa, kde žijí zloději drůbeže, lidé, kteří "loupí kury".

První písemná zmínka o Kralupech je darovací listina krále Václava I., který 6. dubna 1253 věnoval pražským křižovníkům s červenou hvězdou několik vesnic, mezi nimi i Kralupy. Řád zde dal postavit mlýn s tvrzí a ves zůstala v jeho držení až do roku 1848. Tehdy počet obyvatel kralup nedosahoval ani 200 lidí.  

Asi nejznámější částí Kralup nad Vltavou je rafinerie. Kralupská rafinérie je největší rafinerií v České republice, byla postavena v 60. letech 20. století a je naším největším výrobcem pohonných hmot. My jsme se však v Kralupech věnovali místům, které tak známé nejsou a přesto bezpochyby splňují všechny požadavky pro cestování a zážitky. V následujících příspěvcích se můžete přesvědčit o tom, že stojí za to se do Kralup nad Vltavou podívat. 


Lotusolog
 

bottom of page