email.: zamysletse@gmail.com

tel.: +420 728 470 507

CZE, ČESKÁ REPUBLIKA, ČESKO

Zamyslet.cz © 2020 

INTERNET

Obecný, jednoduchý náhled do bezpečnostních rizik v rámci internetu, ale také jak vám internet může pomoci a v čem je dobré chápat smysl internetových funkcí. 


Vztahy a virtuální komunikace v internetu – Facebook, Instagram, různé online hry atd..


Vůbec netvrdím, že budu první, kdo o tom píše nicméně tím, že se s tím setkávám stále a neustále, tak

o tom napsat asi nějaký smysl má.
Začal bych medii tedy především internetem. Jestliže máte přístup k účtu svého partnera nebo partnerky na Facebooku nebo do e-mailu je to jistě buď projev absolutní důvěry a nebo nedostatečné ochrany ze strany uživatele. Samozřejmě, že existuje x způsobů jak tyto přístupy získat. Obecně by se dalo říci, že kdo se chce, kam dostat ten se tam dostane – záleží pouze na tom, jak velkou na to chce vynaložit vůli. Myslete na to, že je sice zcela pochopitelné, že určité „tajnosti“ vašeho partnera nebo partnerky vás zajímají. Ve většině případů je lepší se zeptat než zasahovat do soukromí. Každopádně důležité je hlavně umět chápat / pracovat se informacemi, které jste získali ať jakýmkoliv způsobem.
Problém je v tom, když se dostanete k cizímu (nebankovnímu) účtu na internetu, co tím získáte. V prvé řadě je třeba zmínit, že veškerá písemná komunikace je velice zavádějící. Uvedu jen jeden příklad, který to definuje - „Jak se máš miláčku?“ „Mám se dobře, co ty princezno?“ – co z toho plyne?  Ať se vám to líbí nebo ne z tohoto neplyne vůbec nic. Ty dva spolu mohou mít stejně tak dobře úplně všechno, jako vůbec nic. Prostě to, že si podobnou komunikaci přečtete, vás nemůže přivést k rozumné reakci a naopak většinou je to příčina zcela nesmyslného konfliktu nebo rozchodu.


Emaily, hesla, spamy, viry…

 

Prohlašuji, že univerzální pravda v bezpečnosti na internetu neexistuje. Internet se neustále vyvíjí a to co platí dnes nemusí platit zítra. Nicméně je mnoho věcí, jimž se jde vyhnout a platí pravidlo, že když budete opatrní a nepůjdete vlastní vůlí tomu naproti, tak se vám hodně špatných věcí souvisejících s internetem nestane. Základním bodem běžného uživatele je email. Váš e-mail chtějí v každé registraci, komunikujete skrze něj (rodina, přátelé, zákazníci, klienti, obchody atd…). Jak má vypadat heslo již bylo Xx popsáno a všude to je tedy mělo by mít více než 8 znaků, malá, velká písmena, číslice. Nicméně i když heslo budete mít „bezpečné“ dávejte si pozor, abyste si ho při přihlašování neuložili jako trvale přihlášen. Často to lidé udělají omylem, ale hodně lidí si tím usnadňuje přístup, aby si heslo nemuseli pamatovat a zadávat jej při každém přihlášení. Ano chápu, že do vašeho mobilu, notebooku, PC nemá nikdo přístup, ale jste si jisti, že ho nikdy nepůjčíte nebo nenecháte zapnutý bez dozoru? Tomu kdo vás bude chtít poškodit stačí jen pár minut, aby zjistil, viděl to, co potřebuje případně si něco přeposlal k sobě a mohl to zkoumat. Ujišťuji vás, že na to není třeba žádná zvláštní odbornost. Chápejte také, že vše ohledně vaší komunikace je řetězec událostí. Tedy nejde jen o to, jak bezpečně komunikujete a pohybujete se na internetu vy, ale také lidé se kterými si píšete. Tím je myšleno to, že jestliže někdo s kým komunikujete sdílí svůj adresář v rámci nějaké „špatné aplikace“ znamená to, že kontakt na vás má ta aplikace také a bude vás otravovat.


ANO / YES / OK


Na internetu se dostanete mnohokrát k otázkám: stáhnout, pokračovat, více, získat, dokončit / download, continue, more, get, finish … 
Můžou vám nabízet např. výhru, ochranu, více obsahu (videa/foto/text), který chcete.
Pokud si nejste 100% jistý, kde jste a co se stane nikdy neklikejte ANO nebo YES nebo OK. Když to bude stále aktivní vypněte internetový webový prohlížeč / browser a nebo restartujte počítač. Vyhnete se tak mnoha problémům např. běžícím procesům od zapnutí počítače o kterých ani nevíte a které vám zpomalují váš počítač, změnám nastavení vaší úvodní stránky v horším případě vás to může donutit i k nové instalaci počítače. Také riskujete, že si stáhnete nějaký sledovací vir, který bude odesílat informace o vašich aktivitách na internetu a v rámci vašeho počítače.

Brzy bude pokračování tohoto článku..

Zaujalo vás téma "INTERNET" a máte k tomu, co napsat - kontaktujte nás!