top of page

INTERNET

Obecný, jednoduchý náhled do bezpečnostních rizik v rámci internetu, ale také jak vám internet může pomoci

a v čem je dobré chápat smysl internetových funkcí. 

internet
mobil
počítač


Vztahy a virtuální komunikace v internetu – Facebook, Instagram, různé online hry atd..

Určitě nejsme první, kdo o tomto tématu píše nicméně tím, že se s tím setkáváme stále a neustále, tak
o tom napsat asi nějaký smysl má.
Jestliže máte přístup k účtu svého partnera nebo partnerky na Facebooku nebo do E-mailu je to jistě buď projev absolutní důvěry a nebo nedostatečné ochrany ze strany uživatele. Samozřejmě, že existuje x způsobů jak tyto přístupy získat. Obecně by se dalo říci, že kdo se chce, kam dostat ten se tam dostane – záleží pouze na tom, jak velkou na to chce vynaložit vůli. Myslete na to, že je sice zcela pochopitelné, že určité „tajnosti“ vašeho partnera nebo partnerky vás zajímají, ale věřte, že ve většině případů je lepší se zeptat než zasahovat do soukromí. Každopádně důležité je hlavně umět chápat / pracovat s informacemi, které jste získali ať už jakýmkoliv způsobem. Problém je v tom, co tím získáte, když se dostanete k cizímu (nebankovnímu) účtu na internetu. V prvé řadě je třeba zmínit, že veškerá písemná komunikace je velice zavádějící. Uvedeme jen jeden příklad, který to definuje - „Jak se máš miláčku?“ „Mám se dobře, co ty princezno?“ – co z toho plyne?  Ať se vám to líbí nebo ne z tohoto neplyne vůbec nic. Ty dva spolu mohou mít stejně tak dobře úplně super sex a stejně tak se nemuseli vůbec osobně potkat. Prostě to, že si podobnou komunikaci přečtete, vás nemůže přivést k rozumné reakci a naopak většinou je to příčina zcela nesmyslného konfliktu nebo rozchodu.


Emaily, hesla, spamy, viry…
 
Zcela prohlašujeme, že univerzální pravda v bezpečnosti na internetu neexistuje. Internet se neustále vyvíjí a to co platí dnes nemusí platit zítra. Nicméně je mnoho věcí, jimž se jde vyhnout a platí pravidlo, že když budete opatrní a nepůjdete vlastní vůlí tomu naproti, tak se vám hodně špatných věcí souvisejících s internetem nestane. Základním bodem běžného uživatele je email. Váš email chtějí v každé registraci, komunikujete skrze něj (rodina, přátelé, zákazníci, klienti, obchody atd…). Jak má vypadat heslo již bylo Xx popsáno a všude to je tedy mělo by mít více než 8 znaků, malá, velká písmena, číslice. Nicméně i když heslo budete mít „bezpečné“ dávejte si pozor, abyste si ho při přihlašování neuložili jako trvale přihlášen. Často to lidé udělají omylem, ale hodně lidí si tím usnadňuje přístup, aby si heslo nemuseli pamatovat a zadávat jej při každém přihlášení. Ano chápeme, že do vašeho mobilu, notebooku, PC nemá nikdo přístup, ale jste si jisti, že ho nikdy nepůjčíte nebo nenecháte zapnutý bez dozoru? Tomu kdo vás bude chtít poškodit stačí jen pár minut, aby zjistil, viděl to, co potřebuje případně si něco přeposlal k sobě a mohl to zkoumat. Ujišťujeme vás, že na to není třeba žádná zvláštní odbornost. Chápejte také, že vše ohledně vaší komunikace je řetězec událostí. Tedy nejde jen o to, jak bezpečně komunikujete a pohybujete se na internetu vy, ale také lidé se kterými si píšete. Tím je myšleno to, že jestliže někdo s kým komunikujete sdílí svůj adresář v rámci nějaké „špatné aplikace“ znamená to, že kontakt na vás má ta aplikace také a bude vás otravovat. Internet prostě musíte vnímat jako skutečnou pavučinu a čím se dostanete hlouběji tím hůře se vám bude unikat.

ANO / YES / OK

Na internetu se dostanete mnohokrát k otázkám: stáhnout, pokračovat, více, získat, dokončit / download, continue, more, get, finish … Můžou vám nabízet např. výhru, ochranu, více obsahu (videa/foto/text), který chcete. Pokud si NEJSTE 100% jistý, kde jste a co se stane nikdy neklikejte ANO nebo YES nebo OK. Když to bude stále aktivní vypněte internetový webový prohlížeč / browser a nebo restartujte počítač. Vyhnete se tak mnoha problémům např. běžícím procesům od zapnutí počítače o kterých ani nevíte a které vám zpomalují váš počítač, změnám nastavení vaší úvodní stránky v horším případě vás to může donutit i k nové instalaci počítače. Také riskujete, že si stáhnete nějaký sledovací vir, který bude odesílat informace o vašich aktivitách na internetu a v rámci vašeho počítače.

Stahování

Nebudeme řešit stahování porna nebo her, nicméně níže uvedená pravidla platí i pro tento obsah. Možnost stahování filmů a hudby je již více jak 10 let běžně dostupnou službou na mnoha místech na internetu. Stačí zadat do vyhledávače (nejlépe na Google.com) název požadovaného filmu, pořadu nebo skladby + slovo stáhnout nebo downloads a ve výsledcích se vám zobrazí nabídka. Vybírejte si stánku, které budete rozumět a doporučujeme tu, kde nabízejí placené služby ke stahování. Co je při stahování příliš jednoduché je podezřelé a je větší pravděpodobnost, že si požadovaný obsah nestáhnete, ale získáte nějaký vir nebo aplikaci, která vás bude obtěžovat. U placených stránek si požadovaný obsah také stáhnete zdarma pouze budete muset udělat více kroků a déle čekat. Pokud někam nespěcháte je to bez problémová služba. Když například večer vám dávají film, který jde příliš pozdě můžete si jej dát ráno stáhnout a když přijdete z práce máte film připravený můžete si jej kdykoliv pustit a nebudou vaše sledování přerušovat reklamy. Propojením notebooku nebo externího HDD s vaší televizí pak můžete dosáhnout absolutního efektu v rámci sledování požadovaného filmu.

Webové stránka a vaše prezentace na internetu

Doba se změnila a tak jako jde vývoj dopředu ve všech oblastech, tak se změnili technologie a možnosti prezentace na internetu. Základní pravidla však stále platí a tím, že se rozšířili možnosti dochází k omylům. Častou chybou se stává využití možností prezentace pomocí Facebooku. Založením stránky na Facebooku zajistíte základní propagaci, ale i přesto, že se tomu budete důsledně věnovat oslovíte především vaše známé a přátele. Investice do placené propagace vašich stránek na Facebooku vám sice umožní dosáhnout reklamy i mimo okruh vašich přátel, ale vzhledem ke smyslu Facebooku má tento způsob smysl především pro výrobky tedy pro obchody a nebo bankovní a nebankovní služby, seznamky atd. Nicméně nic proti Facebooku naopak profil na této sociální síti je dnes již nezbytnou součástí řádné internetové propagace. Nejdůležitějším však zůstává optimalizovaný a správně zpracovaný web. Tedy webové stránky na vlastní doméně. V tomto smyslu šel vývoj také hodně dopředu a pro vytvoření profesionálního webu již nepotřebujte vynakládat desetitisíce a najímat si společnosti u kterých zaplatíte mnoho peněz za předběžné analýzy a následné úpravy. Stále však platí, že nic není zadarmo a pokud to má být vše správně a váš web dosáhnout toho, aby vás nebo vaši firmu prezentoval a splnil vaše očekávání. Správná optimalizace a komplexní přizpůsobení pro všechny prohlížeče a zařízení (mobily, tablety…) je důležitou podmínkou pro řádné fungování vašeho webu. Pokud máte mizivé znalosti v daném oboru s někým, kdo tomu rozumí se vám vždy vyplatí se dohodnout. V tomto ohledu to jde jako poučku jednoduše napsat: "používáte e-mail, máte profil na Facebooku, hrajete hry a umíte si stáhnout film, to je fajn, ale neznamená to, že zvládnete udělat web". Samozřejmě, že cílem tohoto tvrzení není kohokoliv podceňovat, ale budete se trápit, budete muset vstřebat mnoho informací a postup pokus/omyl vám může vše prodražit a výsledek stejně nemusí být v pořádku. Pro jasnou představu vám přesně definujeme jak má správná internetová prezentace vypadat a co vše musíte znát, vnímat a umět abyste jí vytvořili.

Mobil

K internetu dnes patří neodmyslitelně také mobil. S příchodem „chytrých“ mobilních telefonů se rozmohla komunikace na sociálních sítích, sdílení fotek a videí. Fotí a točí se všechno a všude a enormně se zvýšila závislost na mobilních aplikacích. Vidět člověka jak upřeně hledí do mobilu a nevnímá okolí je dnes běžné. Vytrácí se potřeba osobního kontaktu, protože hodně komunikace se odehraje tzv. online. Mobilem se také do jisté míry omezujete ve vnímání obsahu na internetu. Optimalizace webů pro mobily už je dobrá, ale mnoho prvků bývá skryto a fotografie a videa si také neužijete na mobilu tak jako např. na notebooku. Prostě kdo zná internet pouze z mobilu se určitě ochuzuje. Také spousty škodlivých programů vám mohou mobil zahltit a pak se stává, že sice máte v mobilu nějakou super hru, ale nemůžete telefonovat.  Nemá smysl tento vývoj jakkoliv komentovat, prostě je to fakt, který je dán technologickým pokrokem. Platí však pravidlo, že technologie v tomto případě mobil vám má sloužit nikoliv, aby vy jste sloužili jemu. Umět mobil vypnout, ztlumit zvuk, nastavit offline atd. má také své kouzlo a otevírá to nové možnosti života :-) 

web

Internetový obchod

Internetový obchod nebo chcete-li e-shop lze dnes pořídit vcelku jednoduše a levně. Existuje mnoho firem, které vám pronajmou šablonu, kam si můžete pohodlně zadávat zboží a vyřizovat objednávky. Pokud si najmete profesionální firmu a necháte si internetový obchod naprogramovat bude vás to stát určitě desetitisíce a následné úpravy, které vyplynou z provozu vstupní částku zdvojnásobí. Základní podmínkou pro životaschopnost provozování internetového obchodu však není samotná webová aplikace. Nejdůležitější je zboží, které chcete prodávat tedy dodavatelé. Nejlepší je získat zboží přímo od výrobce a mít výhradní zastoupení pro internetový prodej. V případě, že budete brát zboží z velkoobchodů uvědomte si, že takto to může dělat každý a vstupujete do říše nekonečné konkurence. Dále vás čeká logistika tedy proces, kdy přijmete objednávku, měli byste jí telefonicky ověřit, abyste se dohodli se zákazníkem na dodání a také abyste se ujistili, že to není nějaká "legrace". Také můžete vhodnou komunikací se zákazníkem dohodnou doplnění objednávky o další zboží. Následně musíte objednané zboží zabalit a následuje distribuce tedy odesílání. Nejlepší distribuční společnost je Česká pošta a to především proto, že zákazníkovi umožňuje nejširší možnosti v doručení zásilky. Je velice dobré pokud součástí vašeho internetového prodeje je také klasický obchod byť i jen jako odběrné místo na objednávky s osobním odběrem. S provozováním internetového obchodu jsou spojené také různé zákonné podmínky, předpisy a nařízení. V tomto smyslu je asi nejdůležitější mít dobře zajištěný mechanismus na řešení reklamací.
Na závěr tohoto tématu je třeba zmínit, že pokud nedosáhnete na zboží, které je jedinečné a máte jej pouze vy musíte v rámci konkurenčního boje dělat reklamní kampaně a to především na vyhledávačích Google, Seznam. Správná reklamní kampaň vám může pomoci s prodejem a vyděláte. Špatná reklamní kampaň je zbytečná investice, která vám může natolik zatížit náklady, že budete prodělávat. 

obchod

Zaujalo vás téma "INTERNET" a máte k tomu, co napsat - kontaktujte nás!

bottom of page