top of page
slovensko1.jpg

Speciální zážitek na demonstraci za zabitého novináře Kuciaka
Klasický radostný zážitek je standardně spojen s nějakým výletem, sportovním výkonem nebo gurmánstvím. Speciální je emocionální zážitek, který je kladně sdílen davem.

Letos to jsou čtyři roky, co se dne 21. února 2018 stala smutná událost na Slovensku, kdy zákeřně zavraždili investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou, bylo jim oběma 27 let. Právě chladnokrevná vražda otřásla širokou veřejností a vzedmula vlnu sounáležitosti, přičemž se začaly organizovat demonstrace v jednotlivých městech jednak na podporu smutných rodičů, aby jim projevili soustrast, ale také jako vyjádření tlaku na policii i politiky, aby byla vůle to vyšetřit.

Tehdy panovala obava, že pokud se to nechá bez odezvy, tak se to „zamete pod koberec“. Dav nesl centrem transparent s fotkou obětí a přes chladné počasí se četly dojemné proslovy z pódia. Smutek se mísil s emocí, touhou pro spravedlnost a úsilím za budování slušného Slovenska.

Účast v davu byla citově silná, neboť se hromadně soucítila solidarita, smutek, sdílel stejný názor s komentujícími na pódiu a souhlasem s různými transparenty, kde třeba byl tehdejší premiér Fico vyobrazen v žalářním mundůru. Když zazněla slovenská hymna, mnoho lidí začalo zpívat, zapalovaly se svíčky a postupně je lidé přinášeli k fotce zabitých hrdinů. Pocity by se daly přirovnat k účasti na demonstracích, které jsme zažili v listopadu 1989.
 
Ano, je to speciální typ zážitku, ale byl natolik silný, že mnoha lidem zůstal dlouho zarytý v paměti. Měli jsme to štěstí u toho být, prožít to také, a tudíž dnes projevit vzpomínku na zbytečně zmařené životy mladých lidí. Je smutné, kam až pomsta mocných může zajít. Navíc novinář Kuciak byl dle slov lidí, kteří ho osobně znali velmi vzdělaný, skromný sympaťák se smyslem pro spravedlnost. Jeho touha v odhalování zločineckého chování oligarchů a nekalé praktiky mafiánů se mu staly osudné.


Po sérii článků, které odhalovaly manipulativní podnikatelské aktivity Mariana Kočnera následoval výhružný telefonát, ale ani to ho neodradilo. Naopak se utvrdil, že dělá správnou věc a získal další motivaci do pátrání. Tím, že poukazoval na zločinecké činnosti, do kterých byly zapojeni politici a lidé od policie, soudů či různých veřejných institucí, defacto znervózňoval aktéry v pozadí. Dle vyšetřování padlo obvinění jak na vraha, tak i na jeho komplice včetně objednatele i prostředníka. Někteří jsou již odsouzeni, jiní čekají na soudní pokračování. Ačkoliv kolegové novináře, rodiče zabitých dětí a jiní ze strany široké veřejnosti jsou přesvědčeni, že za vším stojí právě kontroverzní podnikatel Kočner, tak dosud se to oficiálně nepodařilo prokázat. Čas ukáže, jak celá kauza dopadne.

Lotusolog

XXXX


 

bottom of page