top of page

KÓTA 13 

Kóta 13 je tajné rybolovné místo. Ty, co vědí – vědí, ty co nevědí, touží Kótu 13 poznat. Bez vytáček přiznáváme, že k výběru názvu místa tedy Kóta 13 nás inspiroval film „Sveráz národního rybolovu“. Podmínky na Kótě 13 jsou vskutku svérázné a mají svá pravidla. Základními pravidly je mít dostatek piva, rumu a nepřetržitě udržovat oheň. Kóta 13 je pod pevným vedením dvojice mužů LU/LU. Pravá chlapská zábava je spojená i s ženským elementem, ale na Kótě 13 se věnujeme především rybám. Vybavení máme kvalitní a levné, se vším si poradíme a vymyslíme jak nahodit, navázat a chytit. Trochu se smějeme, když vidíme smutné rybáře s vybavením za „statisíce“. Samozřejmě všem přejeme všechno, ale hlavní je, když se ohýbají naše pruty :-)

KÓTA 13 - 2021

Kóta 2021 přináší zásadní zvrat v rybolovu. Začala éra velkých kaprů a objevil se také lín a lze nachytat okouny. Cejnů a plotic je také dostatek, ale štiky a candáti se někam ztratily.
Důležitou novou poučkou je to, že je lepší dát si jablko než buchtu - obecně vzato buchty prostě nebrat :-)
S kolegou jsme rovněž došli k názoru, že od určité hodiny ryby dělají zasedání a domlouvají se na postupu. Čekají na to, až si půjdeme lehnout. Jakmile se vypne muzika a oheň se dostane do udržovacího modelu a začnou a někdy to s půlhodinovými přestávkami vydrží až do rána. Též věříme , že ryby mají svou školu na vázání uzlů, protože někdy je to taková motanice, že zůstává rozum stát.  
Krásně se nalakoval stůl, natřela se lavice a k vytunění došlo také u WCdušků a voní to tam jako v bordelu. Splachování máme nebeské - prostě když zaprší je náš pisoár čistý :-) 
Kótování 2021 začalo až na podzim tedy žádné velké teplo, nicméně oheň, pivo, rum a nově také gin a byla všeobecná pohoda :-)

PŘÍBĚHY Z KÓTY 13


Jak zná každý, kdo se hlásí k rybolovnému lidu tedy rybář není důležité rybu chytit, ale vytáhnout jí. Kolik utržených háčků je ve vodách se jistě nedá spočítat. Nicméně nejvíce asi naštve, když se to vše pořádně zamotá a chca nechca se to musí přivázat. „Vtipná“ příhoda se také stala, když byl zase tak jednou jak již mnohokrát vytažen kapr - slušný tříkilák. Nepoužil jsem podběrák vytáhl ho na břeh vyndal mu háček otočil se narovnat prut a než jsem se otočil zpět kapr se mrsknul do vody a byl v… :-)


Kolega zas tak nějak okolo páté hodiny ranní dostal budíček od „pípáků“ proč, ale oba najednou? No vzal tedy první prut a zabral. Nic absolutní síla, jak kdyby, jste prut nahodili do stromu. Tedy povolil naviják a ten se začal roztáčet. Co, tam může být? Měl tam boilies na kapra. Naviják se roztáčí, a on se sem tam snaží zabrat. Nakonec vše povolí a vytáhne dvoukilového silně okousaného kapra. Není pochyb, že na jeho kapra se chytil sumec jen to prostě nemělo cestu. Na druhém prutu vytáhl v klidu pěkného čtyřkilového kapra lysce dal si panáka a čekal, až vyjde slunce. Nádherně pršelo a foukal vítr prostě krásné ráno.


Více než zajímavé bylo jednoho dne překvapení v podobě sumce chyceného na kaprový prut. Ten den jak se někdy stává nebralo nic. Jan tak s kaprákem nahazuji kousky těsta na háčku a koukám se jek se na hladině pohupuje splávek. Najednou ťuk, ťuk – ok narovnám si vlasec, kdyby to náhodou bylo k seknutí.  A ono jo tak seknu a tahám. Očekávám malou běličku abych mohl nahodit druhý prut na štiku nebo candáta. Prut se ale ohnul tak, že jsem se bál, že zlomí. Naštěstí to bylo vše blízko u břehu jinak by se to určitě utrhlo. Položil jsem prut a doufal, že neodplave a rychle jsem doběh pro podběrák a opatrně začal tahat. Dostal jsem to a koukal jsem jako blázen. Slušný sumeček – běličku jsem jistě chytil a on pak chytil mou chycenou běličku a proto sem vytáhl sumečka :-)

Další zvláštnost na Kótě 13 jsou záhonové ryby. Jde jen o to, že musíte zapíchnout kůl z vrby do záhonu a na něj navázat lanko a nahodit rybičku. Ráno přijdete a máte Candáta a když v 8:30 pojede vlak máte Štiku :-) Je to krásné ráno s rybou, kterou nečekáte a když se to opakuje, je to ještě nádhernější. Každopádně nejdůležitější je rolnička ta zatím dokázala nejvíce, ale musíte jí přivázat, když u ní nejste, jinak byste o vše přišli. Jedna příhoda, která se stala, byla více než šťastná. Vytáhli jsme Candáta a až v podběráku ukousl návazec, kdyby to udělal cca před minutou, tak ho nemáme.    Vše to zní trochu zvláštně, ale kdo ví ten ví a tak to prostě chodí na Kótě 13.

Pravidla a poučky pro Kótu 13


- Když se jdeš natáhnout a máš nahozeno nezapomeň, že máš zamčené dveře. Když tě ve 3 ráno vzbudí pípáky můžeš přijít k úrazu :-)
- Všechno musí být přivázané a ukotvené!
- Když taháte rybu je třeba kašlat na mobil.
- Když je velké teplo je nelepší pivo sklepmistr.
- Na kýbl nejlépe pasuje taška 99.
- Každý z nás musí zvládnout kultivovaný odpočinek.
- Pro správný zážitek potřebujete prut, kárku, dvouhrotý opékač a malý plechový koš.

- Když ženu, tak jedině bubenici! 

Báseň Kóty 13
Chytnete si rybičku a vezmete si konvičku. Naplníte vaničku a dáte tam rybičku. Pak si dáte skleničku a vezmete rybičku. Nahodíte rolničku a máte CANDÁTA. Proč ty zdrobněliny? Protože jinak by se to nerýmovalo :-)  

Život ve vaně
Představte si, že jste ryba. Vaše budoucnost ve vaně Kóty 13 má pouze čtyři možnosti. Pečení, uzení, salát a nebo být kořistí pro větší rybu. Nicméně těch pár hodin ve vaně si chcete užít a udělat si to pěkné. To je však těžké, protože jako kapr, bělice nebo cejn máte špatné zkušenosti s candátem, štikou nebo sumcem a tak je někdy život ve vaně složitý a některé ryby se snaží být neviditelné :-)

Aktuálně chyceno 2020

Sumec 1x

Candát 12x

Štika 6x

Kapr 25x

Cejn 28x

Plotice/Bělice 40x

Rybaření je zábava i relaxace. Už samotný pobyt u vody je fajn a pokud máte dobrý pocit z lovu je to dokonalá kombinace. Na Kótě 13 umíme ryby chytit i zpracovat. Naše fotogalerie:

Zaujalo vás téma "KÓTA 13", rybaříte a máte svůj příběh nebo příběhy - kontaktujte nás!

bottom of page