top of page

                            SPOLEČNÍK - když dva dělají totéž není to totéž…

Dobře si rozmyslete zda chcete mít společníka ve svém podnikatelském záměru. V roce 2015 jsem pojal myšlenku otevřít a provozovat bar. Právě byl žhaví protikuřácký zákon a Babišovi epokladny. Tedy začala likvidační fáze pro bary a hospody. Měl jsem bohaté zkušenosti jako zákazník, ale nikdy jsem neobsluhoval ani neřešil vše, co souvisí s provozem podniku podobného zaměření.

Základním problémem byly finance tedy vstupní kapitál na rozjezd. Proto jsem po dlouhém přemýšlení oslovil o 20 let staršího kamaráda, který mimo jiné měl bohaté zkušenosti, protože již 3 restaurace dříve provozoval. Měl jsem již delší čas vyhlídnutý prostor k pronájmu, kde dříve bar byl tedy nebyly nutné žádné rozsáhlé úpravy a také byl na velice výhodném místě za městem s dobrou dostupností pro všechny. Tedy pro pořádání různých akcí, které by ve městě mohli někoho rušit to bylo dokonalé místo.

Dohodl jsem se s kamarádem zaplatil se pronájem a zboží, realizoval jsem důsledný úklid a malou úpravu interiéru. Během týdne vše bylo připraveno ke startu a jednu květnovou sobotu jsme udělali slavnostní otevření. Oslovil jsem všechny kamarády a známé a také jsem udělal propagaci na internetu a osobně v okolních spřátelených barech a restauracích.

Začátek byl dobrý a měl jsem díky tomu trochu zamlženou mysl a moc se nestaral o finance. Postupně se však dostávala celá záležitost do bludného kruhu, protože partner měl diametrálně odlišnou představu o fungování podniku. Když byl pryč fungovalo vše bezvadně. Když byl přítomen změnila se atmosféra o 100%. Z 90% vždy si sedl k baru nejblíže k televizi a v nepřetržitém řetězci konzumoval různá jídla a pochutiny (podotýkám, že se u nás nevařilo) a koukal se na televizi. Lidé se mě začali ptát, kdo to je a většinou odcházeli po prvním pivu. Kdo tohle pochopí určitě musel něco podobného zažít. Ono nejde o žádnou soutěž, ale jsem přesvědčen, že jestliže si ve vlastním podniku uděláte obývák působíte hůře než opilí barman. Prostě každý má pocit při příchodu, že přišel nevhod a že ruší.

Nejhorší „zážitky“ však mám, když začal můj partner pomáhat v obsluze. Bez jakékoliv potřeby někoho zesměšňovat, musím v tomto ohledu podotknout, že jeho více než obézní postava v kombinaci se špatnou prostorovou orientací a pamětí zapříčiněnou věkem byla hrozná podívaná. Hlavní však bylo to, že dva na malém prostoru za barem jsme být nemohli a tak jsem se jen modlil za to, aby nepomáhal. Nehledě na to každý, kdo někdy obsluhoval moc dobře ví jak je hrozné, když máte rozvržené např. teď roztočím tři piva pak vydám limonádu a následně naliji dva panáky, dotočím a vydám ty piva vše zapíši a vyřízeno a do toho, když vám vstoupí kdokoliv s cílem vám pomoci a začne např. nalévat ty panáky je to bez nadsázky na zabití  :-)

Sečteno podtrženo, když nevyjde jakýkoliv podnikatelský záměr, nemá smysl v žádném ohledu vymlouvat se na to, že za vše mohou všichni ostatní jenom vy ne. Uznávám svůj podíl viny, bylo toho na mě čím dál tím víc takže jsem začal dost pít. Hlavně si, ale uvědomuji si, že kdyby snad náhodou jsem měl jakoukoliv touhu a možnost otevřít si podnik ve smyslu baru nebo hospody určitě udělám vše proto, abych jsem měl ohledně provozu plnou kontrolu nad vším. Investora si dokážu představit pouze pasivního tedy člověka nebo banku, prostě někoho, kdo bude chtít každý měsíc peníze a nebude ho zajímat, co dělám a jak to dělám.

Tímto článkem chci vyjádřit především radu všem, aby si dobře rozmysleli s kým, do čeho půjdou. Společník nebo partner v podnikání vám může ze začátku připadat jako důležitá opora pro váš záměr, ale jestliže se váš záměr nemůže uskutečnit dle vaší koncepce zůstane vám v případě neúspěchu pouze smutek a vztek, protože budete ve vás dlouho vrtat pocit, že to tak nemuselo dopadnout kdyby...

Zaujalo vás téma "VZTAHY A LÁSKA" a máte k tomu, co napsat - kontaktujte nás!

bottom of page