top of page

FOR MODEL 2022 - reportáž

V pátek 18.3. 2022 byla v 9:00 zahájena Interaktivní výstava modelů, sběratelství, digitálních technologií, her, hraček a stavebnic, For Model 2022. Výstaviště Flora Olomouc ji pořádala díky korona-virové pandemii po dvouletém útlumu. Jubilejní 20. ročník výstavy For Model přilákal nejvíce návštěvníků v historii této akce. Během tří dnů dorazilo přes 15 tisíc lidí.

FOR MODEL 2022

Náš reportér, který se výstavy aktivně zúčasnil, vyhodnotil svůj bezprostřední zážitek slovy "výstava je hezká, zajímavá a akční". Někdy si připadal jako na nádraží, na stavbě nebo na automobilových závodech. Pravidelně zaznívalo z reproduktorů průběžné info o akcích například předvádění RC modelů v určitou dobu atd. Nejvíce si to samozřejmě užily děti, ale dospělé výstava také velice zaujala, tedy pod heslem "staňte se dítětem a potěšte děti", byla během celé akce For Model 2022 skvělá atmosféra.

Více než sto vystavovatelů, sběratelů i prodejců nabízelo své služby, prezentaci, zboží a díky tomu se bylo stále na co se dívat. Také jste se do mnoha prezentací mohli aktivně zapojit, což potěšilo samozřejmě nejvíce děti. 

Velké autodráhy zajišťovaly permanentní závody a železniční dopravu během výstavy řídil nejeden mladý strojvůdce. Ohledně modelů vlaků je nutné zmínit, že po kolejích také jezdil na výstavě For Model 2022 malý vláček, který vozil děti a někdy dokonce i sedící maminku s dítětem na klíně a před pavilónem se děti vozily v modelu starobylé tramvaje. 

Prohlédnout a vidět v akci jste mohli funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice. Velký bazén zajišťoval dostatečný prostor pro předvedení historických, moderních, záchranných i válečných lodí a také se zde objevily ponorky, které se reálně uměli potopit pod hladinu. Své místo měla na akci také robotika, drony, nejrůznější sbírky či loutky vyrobené v 3D tiskárně.

Unikátním artefaktem byly vystavené tři dětská loutková divadla včetně vybraných loutek, jejichž stáří je přes 100 let. Ačkoliv jejich stav odpovídal znatelnému opotřebení, vyzařovalo z nich úžasné kulturní a hračkářské dědictví tehdejších řemeslníků.

Při prohlížení výstavy jste si rovněž mohli dopřát trénink mozku. LEU Brain Stimulator je zábavnou a napínavou hrou s velkou pedagogickou hodnotou. Test mozku a IQ je určen,  pro lidi od 4 do 104 let. Celkem 960 různých 2D a 3D úkolů v 10 na sebe navazujících úrovních obtížnosti poskytuje zábavu a stimuluje mozek různými způsoby. Hra má neuvěřitelných 404.653 tisíc možností řešení.

MEO 5XBle
LEU Brain Stimulator.JPG

K vidění byly také kino-projektory, jak pro domácí použití, tak i jeden reálný z kina. Ten se občas používá ještě dnes v multikině v případě, že se má promítat starý film. Při naší reportáži promítali film "Pod jezevčí skálou" s Tomášem Holým. 

MEO 5XBle
Poslední typ 35 mm projektoru, který se v Meoptě Přerov vyráběl. Byl vybaven projekční lampou H1 pro výbojky do 1600 W, digitálním i  analogovým budičem zvuku Dolby Red Block, a ručně přestavitelným držákem tří formátových předsádek. Elektronická výbava, převážně od firmy Siemens umožňovala dodatečné programování jednotlivých funkcí s ohledem na to, v jakém typu kina měl být provozován.

autoroboti
autorobot

Katedra technické a informační techniky Pedagogické fakulty University Palackého v Olomouci prezentovala pojízdné roboty na ovládání a jejich závody na ploše s překážkami. Šlo o dva typy. Jeden byl postavený z lega Mindstorms, druhý dle vlastní konstrukce z 3D tiskárny. Byl zadaný čas 5 minut a 3 závodníci s třemi pojízdnými autoroboty museli objet, co nejvíce kol s překážkami. Katedra má za sponzory Miele a TS Bohemia.

Royal Charles (1655)

Z rozhovoru s lodním modelářem, který vytvořil velký historický koráb jsme se dozvěděli, že práce na modelu Royal Charles (1655) mu trvala 3 roky práce, dle vlastních výkresů v měřítku 1:30. Vše řešil podle velikosti svého auta, aby se mu to tam vešlo na převážení po výstavách. Když koráb převáží domů nebo na výstavu, tak ho musí rozebrat na trup a stěžně. Materiál na výrobu použil překližku a smrkové lišty, na drobné detaily jako sošky nebo zlacené reliéfy použil modurit, který se pak vypálil a nabarvil. Koráb má 102 děl z toho 20 je funkčních, tedy lze z nich vypálit na střelný prach pomocí dálkového ovládání. Uvnitř je pomocný elektromotor, který loď pohání. Celkem váží 32 kg a musí se do ní dávat zátěž 13 kg kvůli stabilitě, jinak by se převrátila, když by foukl vítr.

Během celé výstavy jste mohli sledovat simulaci staveniště a na něm v "pracovním vytížení" funkční modely bagrů, buldozerů, nákladních aut atd. Samozřejmě nechyběly letadla. Výstava letadel na vysílačku zahrnovala stíhačky, práškovací čmeláky, větroně, dvouplošníky, trojplošníky, vrtulníky, ale také rakety. Své místo na výstavě měly bezpochyby také stánky s modely kovových a plastových stavebnic nebo házecí letadla. Zajímavá byla rovněž výstava českých hraček ze 70 i 80 let a papírové modely postavené na ukázku. Výstava panen, kočárků a šlapacích aut zaujala ty nejmenší a hodně dospělých především tatínkové i dědečkové obdivovali funkční a přesnou repliku nejslavnější Škody 110 RS z Monte Carla 1977. Pěkných a propracovaných modelů aut bylo všude hodně od vojenských, dopravních po civilní až po monoposty F1.

V rámci výstavy byl též stánek tématicky zaměřený na požární techniku, takže si návštěvníci mohli prohlédnout fotky, modely, technické podklady a související artefakty. Navíc bylo možné odborně popovídat s lidmi na stánku, neboť jsou to nejen nadšenci, ale též reprezentanti požárního muzea v Ostravě.

Pro mladé sochaře a malíře byla zřízena sekce se štětci, barvami a také s modelínou. K vidění, byla i pětimetrová plachetnice. Půltunový unikát nemá v České republice obdobu a byl dominantou výstavy For Model 2022. Venkovní expozice se věnovala soudobé vojenské a záchranné technice AČR. Stánky s nabídkou potřeb pro modelář uspokojily nejednoho fanouška a koupit jste si také mohli tričko s logem Tatra nebo Jawa, knihy o letadlech a bojové technice nebo v Army shopu svítilny, vlajky, nože, dalekohledy atd.
Jako doplněk výstavy byl stánek hrnečků s obrázky, kde si mohl návštěvník jednak koupit již existující nebo si na počkání nechat udělat hrnek se zvolenou fotkou, obrázkem či znakem dle vlastní představy.

Dveře za touto skvělou akcí se zavřeli v neděli 20.3. 2022 v 17:00 a všichni návštěvníci, vystavovatelé a  pořadatelé se těší na další ročník.

redakce Zamyslet.cz


 

bottom of page