top of page

RÁJOV

Rájov je vesnice, část obce Zlatá Koruna v okrese Český Krumlov. První písemná zmínka o vesnici Rájov pochází z roku 1316. Rájovem prochází silnice III. třídy číslo 1596 a je zde evidováno 71 adres. V roce 2011 bylo v Rájově evidováno 172 obyvatel tedy počítejme, že dnes to bude tak o 2 více. Jako pamětihodnosti Rájova Wikipedie uvádí Výklenkovou kapličku a usedlosti čp. 22 a 29.

Zeměpisné souřadnice pro Rájov jsou 48°50′47″ s. š., 14°21′53″ v. d. - přistání vrtulníku je realizovatelné na přilehlých polích. Jinak se do Rájova dostanete s Českých Budějovic autobusem na zastávku Rájov Zlatá Koruna a po asi 4 minutách chůze dojdete ze zastávky do Rájova. Cesta z Českých Budějovic trvá 26 minut. Na stejnou zastávku, (jen na protější straně silnice) dojedete také z Českého Krumlova, cesta trvá 20 minut. Do Rájova se dostanete také vlakem, ale musíte vystoupit na stanici Zlatá Koruna, což má výhodu možnosti navštívit několik restaurací, ale nevyhnete se více jak 1 kilometrové procházce. Autem se z obou stran do Rájova dostanete pohodlně po silnici 39 s odbočkou na silnici číslo 1596 do Rájova a Zlaté Koruny. Silnice 39 je česká silnice I. třídy v Jihočeském kraji. Je dlouhá 71,985 km a spojuje prostor Českých Budějovic s Českým Krumlovem a odlehlými oblastmi Šumavy.

V Rájově je jedna restaurace s možností ubytování, jeden penzion,
jedno občerstvení a jeden statek. Rájov obtéká řeka Vltava, kde lze sledovat vodáky, kteří na raftech vítězoslavně projíždí poslední úsek své pouti, která končí ve Zlaté Koruně. V Rájově je moc krásně dobře se tam chodí na houby a roste tam výborné uzené a strom Klobásovník rodí někdy i 20x do roka výborné klobásy. V zimně je v Rájově zima, ale když si dáte panáka v kotelně, tak o tom ani nevíte. V Rájově roste dobře zelenina a příjemně se rybaří.

Nadpis 4


 

bottom of page